VIDEO: Etna v noci vybuchla. Autá, domy a ulice pokryla popolom

Dominik Cenkner

Sicílska sopka Etna sa v pondelok večer prebudila k ďalšej pôsobivej erupcii, ktorá osvetlila nočnú oblohu nad juhovýchodným Talianskom. Výrazná sopečná činnosť, sprevádzaná explóziami a lávovými výlevmi, spôsobila rozsiahlu dažďovú sprchu sopečného popola, ktorá zasiahla oblasť Zafferana Etnea. Obyvatelia tohto mesta sa dnes ráno prebudili do krajiny pokrytej jemným sivým prachom — pod vrstvou popolu ostali autá, domy i celé ulice.

Erupcia vychádzala z Krátera juhovýchodného svahu (Cratere di Sud/Est), kde geológovia zaznamenali časté explózie a vznik dvoch menších lávových prúdov. Jeden smeroval na juh a druhý na východ.

Noc na utorok tak bola nielen vizuálne dramatická, ale aj geofyzikálne aktívna. Vulkán generoval intenzívne otrasy a infrasonickú aktivitu, ktorú odborníci sústredili najmä do oblasti spomínaného krátera v nadmorskej výške približne 2900 metrov.

Vrchol vulkanického otrasu bol zaznamenaný okolo 22:00 h, pričom vysoké hodnoty sa udržali počas nasledujúcich hodín. Vietor medzitým unášal sopečný oblak smerom k Zafferana Etnea, kde došlo k citeľnej depozícii sopečného popola. Aj keď šlo o veľmi živé a nápadné prejavy vulkanizmu, monitoring deformácie pôdy nezaznamenal žiadne významné zmeny, čo znamená, že zemský povrch v okolí sopky zostal stabilný.

Popol pokryl ulice, domy i autá

K výraznému poklesu aktivity došlo až v noci po 23:45 h, keď vedci zaznamenali náhly pokles amplitúdy sopečného otrasu. Do približne 04:15 h nadránom sa hodnoty dostali na nízku úroveň. To signalizovalo koniec hlavnej fázy erupcie.

 
 

Zmenila sa aj poloha takzvaného centroidu, teda zdroja otrasov. Ten sa aktuálne nachádza v oblasti Severovýchodného krátera (Cratere di Nord/Est) v nadmorskej výške okolo 2000 metrov.

Týmto sa aktivita presunula na inú časť vrcholu sopky, pričom jej amplitúda zostáva veľmi nízka a bez známok ďalšieho zosilňovania. Infrasonická aktivita, ktorá bola v noci mimoriadne silná, sa teraz sústreďuje výlučne na oblasť spomínaného severovýchodného krátera.

Ide o prejavy nízkej intenzity. Tie momentálne nepredstavujú zvýšené riziko pre okolité obce.

Zatiaľ čo vizuálny dopad erupcie bol očividný najmä v Zafferana Etnea, situácia sa zdá byť pod kontrolou. Obyvatelia však musia počítať so znečistením ovzdušia a povrchov sopečným popolom, čo si vyžaduje zvýšenú opatrnosť pri pohybe aj čistení priestorov.

 

Etna je najaktívnejšia sopka Európy a podobné epizódy sa vyskytujú pravidelne. Vďaka kvalitnému monitoringu zo strany INGV – Národného ústavu geofyziky a vulkanológie – je možné včas informovať obyvateľstvo a prijať opatrenia na minimalizovanie rizík. Napriek dramatickému priebehu erupcie sa posledný incident zaobišiel bez evakuácií alebo zranení.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, prehánky
31 °C / 14 °C
Ján
Zajtra
Jasno
35 °C / 14 °C
Tadeáš
Štvrtok
Jasno
37 °C / 13 °C
Adriána
Piatok
Prehánky, búrky
32 °C / 11 °C
Ladislav
Sobota
Polooblačno
28 °C / 11 °C
Beáta
Nedeľa
Skoro jasno
32 °C / 12 °C
Peter
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd