VIDEO: Extrémne tornádo sa prehnalo Texasom

Ľubomír Franko

Počas noci sa v okolí mesta Dimmitt v Texase vyskytli veľmi silné búrky. Tie boli sprevádzané extrémnym krupobitím a tornádami. Krúpy dosahovali v priemere miestami až 8 centimetrov a páchali aj škody. Tie však neboli veľké, keďže oblasť je veľmi riedko obývaná. Najväčším nebezpečenstvom však boli tornáda. Búrky vyprodukovali aj extrémny typ tornáda nazývaný "wedge" tornádo. Toto tornádo dosahuje pri zemi v priemere stovky metrov a okolo neho sa tvoria sekundárne vzdušné víry. Práve v týchto víroch je rýchlosť vetra najvyššia.

Odhadovaná sila tornáda, ktoré sa prehnalo okolím mesta Demmit je EF4 až EF5, čo je extrémne zriedkavá intenzita. Rýchlosť vetra v takýchto tornádach dosahuje 267–322 km/h, resp. pri EF5 je to viac ako 322 km/h. Štatisticky je len 0,08% všetkých tornád o sile EF5. Škody po tornáde však zatiaľ nie sú známe a zrejme veľké nespôsobilo, keďže sa prehnalo riedko obývanou oblasťou. Perfektný informačný systém a mnoho lovcov búrok v oblasti zas zabezpečili včasné varovania a ľudia sa prípadne mohli schovať do úkrytov. V meste Demmitt boli zaznamenané aj naozaj extrémne úhrny zrážok. Niektoré zdroje uvádzajú, že pri tejto búrke napršalo až 12 palcov, čo je približne 300 milimetrov.

Toto mohutné tornádo však nebolo jediným. V oblasti sa počas týchto búrok vyskytli desiatky tornád. Búrky a supercela pri meste Demmitt sú viditeľné aj na radarovej animácii. Supercela pri meste Demmitt je tá naľavo. Satelitnú animáciu nočnej búrky z družice GOES-16 si môžete pozrieť tu:

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
30 °C / 12 °C
Ján
Zajtra
Polooblačno
28 °C / 9 °C
Tadeáš
Streda
Prehánky, búrky
31 °C / 13 °C
Adriána
Štvrtok
Búrky
29 °C / 12 °C
Ladislav
Piatok
Búrky
29 °C / 12 °C
Beáta
Sobota
Dážď
24 °C / 11 °C
Peter
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd