VIDEO: Front sa dostal nad Taliansko. Búrky tu priniesli tornádo

Peter Minárik

Studený front sa v priebehu dnešného dňa dostával ďalej smerom na juh a jeho čelo sa dostalo na sever Jadranského mora, kde sa vyskytlo niekoľko silných búrok. Jedna z búrok vyprodukovala v Taliansku aj tornádo.

V porovnaní so včerajším dňom boli dnešné búrky v Európe pomerne slabé. Ilustrovať to môžeme aj na celkových zaznamenaných bleskoch. Zatiaľ čo včera udrelo nad Európou viac ako 175 000 bleskov, dnes udrelo okolo 100 000 a prevažná časť na Ukrajine.

V ostatných častiach Európy sa dnes vyskytovali len lokálne búrky, Búrky mali podobné vlastnosti ako počas včerajšieho dňa. Neboli podporované dynamikou a tak sa vyskytli len izolované a lokálne silnejšie jadrá.

 

Jedno silnejšie búrkové jadro dnes zasiahlo severné Taliansko, kde supercelárna búrka vyprodukovala aj tornádo.

Tornádo pri Terste

Po 13:30 sa počasie v Terste zhoršilo natoľko, že sa začal vytvárať vzdušný vír. Ten miestni ľudia pozorovali ako sa na pobreží mestečka Muggia, ktoré leží oproti Terstu dotklo zeme.

 

Ľudia však mali šťastie. Tornádo po styku so zemským povrchom začalo postupovať smerom nad vodnú hladinu a už prestalo byť nebezpečné pre ľudí a ohrozovalo len lodnú dopravu. Ani nad morom však tornádo dlho nevydržalo a postupne zaniklo.

Tornáda v Taliansku sú čoraz častejšie. Na vine je to, že tu často dochádza ku styku studeného vzduchu z Álp a teplého vzduchu, ktorý sa nad Taliansko dostáva od juhu.

Práve výrazný teplotný kontrast vytvára ideálne podmienky pre vznik tornád.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Zajtra
Prehánky, búrky
26 °C / 10 °C
Dušan
Pondelok
Prehánky, búrky
27 °C / 7 °C
Iveta
Utorok
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Viliam
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Vilma
Štvrtok
Polooblačno
27 °C / 8 °C
Ferdinand
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd