VIDEO: Invázia medveďov. Jeden z nich sa uvelebil v apartmáne a doprial si aj čipsy

16.09.2023 o 18:02 - Dominik Cenkner

Čím ďalej smelšie medvede. S takým problémom sa stretávajú správcovia parkov v blízkosti jazera Tahoe, ktoré sa rozprestiera na hranici medzi americkými štátmi Nevada a Kalifornia. Zvieratá neváhajú vliezť až k obydliam miestnych, hľadať potravu v popolniciach alebo preskúmať vnútro nestráženého vozidla. Niektoré mohutné lesné šelmy idú dokonca ešte ďalej.

VIDEO: Invázia medveďov. Jeden z nich sa uvelebil v apartmáne a doprial si aj čipsy
Medveď bez obáv vchádza do jedného z domov, zdroj: The Sacramento Bee

Svedkom takejto udalosti bol aj muž, do ktorého apartmánu prenikol medveď baribal. Celú situáciu zachytila bezpečnostná kamera.

Zástupcovia druhu medveďa baribala sa pohybujú v okolí jazera Tahoe pomerne často. Obvyklé sú tiež výpravy týchto obrovských zvierat na obydlia miestnych obyvateľov či do priľahlých supermarketov. Lákadlom je pre nich predovšetkým vyhodené jedlo v kontajneroch. Potvrdzuje to aj prípad v Kings Beach na kalifornskej strane jazera, ktorý sa odohral ešte začiatkom augusta.

Jeden z medveďov šikovne využil to, že majiteľ apartmánu Brian Sumner vyrazil okolo poludnia na jazdu loďou. „Okolo pol dvanástej som zrazu dostal upozornenie pohybovej kamery Ring. Do troch minút sa video spracovalo,“ uviedol rezident pre web The Sacramento Bee.

Medveď si pochutnal aj na čipsoch

„Bol som šokovaný, keď som zistil, že sa mi po byte pohybuje obrovský medveď,“ povedal Brian. Zo záberov je zrejmé, že sa tvor nejaký čas pohyboval po byte, kým nenašiel to, čo hľadal.

Akonáhle strčil ňufák do špajze, bolo zohnanie desiaty už jasné. Medveď si tak pochutnal na arašidoch a čipsoch. Hoci nebolo spočiatku jasné, ako sa do bytu dostal, majiteľ neskôr zistil, že zviera využilo okná v inej miestnosti, ktoré zabudol zavrieť.

Správca nehnuteľnosti, ktorý na miesto dorazil ešte pred Sumnerom, vraj našiel medveďa, ako zaslúžene odpočíva v posteli. Hoci ulovil maškrty v špajze, do chladničky sa už nedostal. Sám majiteľ neskôr uviedol, že v byte síce nedošlo k výrazným škodám, napriek tomu ale vníma celú udalosť ako „desivú“.

Nejde o žiadnu raritu

Podobné správanie nie je medzi medveďmi v okolí jazera žiadnou raritou. Miestni zažívajú stretnutie s týmito prefíkanými zvieratami, ktoré lákajú hlavne vyhodené potraviny v košoch. Podľa miestnych úradov sa baribali stávajú čoraz menej bojazlivými.

Niektorí dokonca neváhajú prespávať v medzipriestore pod domami. Vytrhávajú aj izoláciu, ktorú následne využívajú na to, aby podstlali svoj provizórny brloh.

Správcovia parkov tiež vydali varovanie vodičom, ktorí do oblasti prichádzajú. Zrážky automobilov so zvieratami sú totiž čoraz častejšie. Len v júli ich bolo nahlásených asi dvadsať, niektoré bohužiaľ pre divé zvieratá skončili smrteľne.

„Volajú nás k takýmto prípadom skoro každý deň. Tento rok je už nad priemerom, a to nie sme ani v hlavnej sezóne, ktorá nastáva v septembri a októbri,“ približuje situáciu Ann Bryantová, riaditeľka neziskovej organizácie BEAR League zameriavajúca sa na ochranu populácie týchto lesných tvorov.

Podľa hovorcu úradu pre divokú zver sa na území Kalifornie nachádzajú iba medvede druhu baribal, ktorí však môžu získať rôzne sfarbenie, a to od sýto čiernej cez hnedú až k škoricovému odtieňu. Stretnutie sa s týmto tvorom je v letných mesiacoch častejšie. Správcovia tamojších parkov v takýchto prípadoch odporúčajú držať si od zvieraťa dostatočnú vzdialenosť, zachovať pokoj a nerobiť žiadne prudké pohyby alebo sa ho snažiť akokoľvek vyľakať.

Napriek tomu sú útoky medveďov vzácne. Pokiaľ k nim ale naozaj dôjde, potom kvôli tomu, že lesný tvor cíti nebezpečenstvo, chráni svoje mláďatá či je v ohrození jeho potrava.

Reklama MediaAd