VIDEO: Jarná vlna horúčav a silný vietor v Austrálii. Požiare sa vymkli kontrole

03.10.2023 o 12:21 - Zuzana Macháčová

 Austráliu sužujú rozsiahle požiare, ktoré komplikuje silný vietor. Niektorí obyvatelia museli opustiť svoje domovy. 

VIDEO: Jarná vlna horúčav a silný vietor v Austrálii. Požiare sa vymkli kontrole
Zdroj: AFP

Požiar v austrálskom štáte Victoria sa za posledných niekoľko hodín viac ako s trojnásobil. Úrady vyzvali obyvateľov v odľahlej oblasti Tasmánie, aby opustili svoje domovy, keďže jarná vlna horúčav podnietila požiare na juhu a východe krajiny. 

Podľa úradov v utorok na východe Gippslandu horelo okolo 17 000 hektárov. Silný vietor stále rozširuje lesné požiare.

Obyvatelia museli opustiť svoje domovy

Ide o pomerne veľký požiar, ktorý sa rozšíril na veľkú plochu. Hasenie je namáhavé, pretože požiar horí na súkromnom pozemku, ale aj na niektorých borovicových plantážach,“ vysvetlil Jason Heffernan, generálny riaditeľ Country Fire Authority Victoria. 

Na druhej strane Bassovho prielivu v Tasmánii dostali obyvatelia severného cípu ostrova Flinders príkaz opustiť svoje domovy v dôsledku nekontrolovateľného požiaru.

Požiare sú živené horúcimi a suchými vetrami na juhu a východe krajiny, keďže krajina čelí nezvyčajne teplej jari.

Najsuchší september v histórii 

Podľa Bureau of Meteorology začala jar v Austrálii najsuchším septembrom v histórii so zrážkami o 71 % nižšími, ako bol priemer v rokoch 1961 až 1990.

Očakáva sa, že podmienky vo Victorii sa v utorok popoludní rapídne zmenia, pričom silný dážď by mal pomôcť uhasiť požiare, ale potenciálne aj spôsobiť bleskové povodne.

Núdzové varovania pred požiarmi boli vydané pre oblasti pozdĺž južného pobrežia NSW. Varovania boli vydané pre časti údolia Bega na južnom pobreží NSW, ako aj pre Abernethy pri Cessnocku. 

Zasahujú hasiči a lietadlá

Požiarna služba NSW Rural Fire Service uviedla, že komunity v oblastiach Bermagui, Cuttagee a Baragga Bay pozdĺž južného pobrežia sú v nebezpečenstve veľkého požiaru a na odchod už bolo neskoro. Vyzvali ľudí, aby hľadali útočisko v pevných štruktúrach.

Požiar sa pohybuje východným smerom a je poháňaný silným západným vetrom, uviedla RFS. Pravdepodobne zasiahne domy a nehnuteľnosti v oblastiach Bermagui, Cuttagee a Baragga Bay. V oblasti zasahujú hasiči a lietadlá.

Reklama MediaAd