VIDEO: Juhom Nemecka sa prehnala supercela

Peter Minárik

Dnes večer sa na juhu Nemecka vyskytli intenzívne búrky, ktoré boli sprevádzané intenzívnym krupobitím. Oblasťou sa prehnala tzv. supercela.

V Bavorsku dnes vyčíňali veľmi silné búrky. Cez oblasť totiž postupoval komplex búrok, ktoré vyprodukovali tzv. supercelu. Tá mala na radare jasnú rotáciu.

Takýto typ búrok patrí k najnebezpečnejším na svete. Supercela je jednobunková konvektívna búrka, ktorá je narozdiel od iných búrok príznačná dlhotrvajúcim výstupným prúdom. Časť búrky rotuje okolo svojej vertikálnej osi v oblasti silného vzostupného prúdu. Dosahuje priemer zvyčajne v jednotkách km a práve v supercelách dochádza k silným intenzívnym prejavom ako sú krúpy a ojedinele aj tornáda.

Práve na juhu Nemecka sa dnes vyskytla pomerne výrazná supercela, ktorá sa dostala až do Rakúska, do okolia Salzburgu, kde zoslabla.

Búrky v Bavorsku priniesli výdatné zrážky. Na jednej stanici zaznamenali za hodinu až 30 mm zrážok.

Supercela dnes priniesla do južného Nemecka predovšetkým výrazné krúpy. Najväčšie z nich dosahovali priemer až 4 cm.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
31 °C / 15 °C
Kamila
Zajtra
Jasno
33 °C / 15 °C
Dušana
Sobota
Polooblačno
30 °C / 14 °C
Iľja
Nedeľa
Jasno
31 °C / 12 °C
Daniel
Pondelok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Magdaléna
Utorok
Búrky
29 °C / 11 °C
Oľga
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd