VIDEO: Karibskú oblohu rozžiaril padajúci satelit. Komu patril?

13.09.2023 o 20:31 - Jozef Jasenovec

Obyvatelia v Karibiku mohli vo večerných hodinách v stredu, 6. septembra, pozorovať neobvyklé divadlo. Čo to presnejšie bolo a prečo k tomu vlastne došlo? 

VIDEO: Karibskú oblohu rozžiaril padajúci satelit. Komu patril?
Zdroj: SAC

Ľudia z Portorika a Dominikánskej republiky mali jedinečnú príležitosť pozorovať návrat satelitu do atmosféry Zeme.

6. septembra, približne okolo 19:25 miestneho času, sa pohyboval satelit naprieč celou oblohou od horizontu po horizont. Čas a miesto návratu družice boli vopred známe na základe výpočtov rôznych organizácií. Napriek tomu aj tak mnohí obyvatelia boli prekvapení a zdesení. 

Družici sa v tomto prípade nedokázalo dosiahnuť cieľovú obežnú dráhu, a preto postupne stratila výšku a zrútila sa späť k Zemi.

Satelit, ktorý predviedol túto úchvatnú šou, patril medzi satelity Starlink od spoločnosti SpaceX. Starlink-30167, jeho presné označenie, patril do skupiny 22 internetových satelitov, ktoré boli vypustené 28. júla 2023 pomocou rakety Falcon 9 z americkej raketovej základne Cape Canaveral.

Čo je to Starlink?

Starlink predstavuje satelitnú konšteláciu, rozmiestnenú na rozdielnych výškových dráhach okolo Zeme. Družice poskytujú širokopásmové pripojenie k internetu po celej planéte, ako aj pre najodľahlejšie oblasti sveta bez prístupu iných internetových alternatív.

Spomínaná sústava satelitov má byť dokončená v roku 2027 a mala by obsahovať až 12 tisíc družíc s pravdepodobne možným rozšírením až na 42 tisíc kusov. V súčasnosti už okolo našej planéty obiehajú približne 4500 týchto zariadení.

Napriek tomu, že Starlink prináša mnoho výhod, existujú aj niektoré potenciálne problémy a obmedzenia. Medzi najzávažnejšie hrozby a problémy pre túto službu patrí oblačnosť. Ak na vašom území prebieha búrka, budete mať zlý alebo dokonca nulový signál. Ďalšie problémy predstavuje Starlink aj pre astronómov a ich "zavádzaniu" na oblohe, ďalej pomalšia kvalita oproti iným alternatívnym pripojeniam a v neposlednom rade náklady na prevádzku.  Navzdory tomu počet užívateľov rastie a momentálne má viac ako milión a pol aktívnych účtov. 

Túto obdivuhodnú a jedinečnú technológiu vlastní spoločnosť SpaceX, ktorú vlastní a vedie americký miliardár Elon Musk. Známi je taktiež aj vďaka svojím ďalším podnikateľským aktivitám, ako napríklad založením automobilovej spoločnosti Tesla, Inc; odkúpením siete Twitter, založením platobného systému PayPal a mnoho ďalšieho. 

Zdroj: ESO
Zdroj: ESO

 

Reklama MediaAd