VIDEO: Moravou sa ženú SILNÉ BÚRKY. Prívalové zrážky už zaplavili niekoľko obcí

13.09.2023 o 19:30 - Peter Minárik

Veľmi intenzívne búrky sa aktuálne ženú cez Moravu a spôsobujú škody. Hlásených je už niekoľko zaplavených obcí a po pokojných dňoch búrky opäť dvíhajú na nohy záchranné zložky. Hasiči zasahujú predovšetkým pri zaplavených cestách a objektoch.

Silné búrky s krúpami a s prívalovými zrážkami sa ženú cez Česko. Búrky tu už priniesli viac ako 13 000 bleskových úderov, pričom najintenzívnejšia vlna búrok zasiahla Moravu.

Doteraz najviac postihnutým mestom bolo mesto Moravská Třebová, kde sa prehnala supercela. Tá prinášala až 3 cm krúpy a prívalové zrážky, ktoré zaplavili hneď niekoľko komunikácii. S pribúdajúcimi hodinami však hlásia problémy aj ďalšie mestá.

Búrky sú statické

Problémom dnešných búrok je to, že dynamika na studenom fronte je veľmi nízka, vplyvom čoho sú búrky statickejšie a pohybujú sa pomaly.

V dôsledku toho je najnebezpečnejšie to, ak sa búrka zastaví alebo zotrvá dlhší čas nad určitou oblasťou. To sa už udialo hneď v niekoľkých mestách.

Statická búrka spôsobila prívalové povodne v Moravskej Třebovej, ale aj v dedinke Boskovice na Morave, kde podľa údajov zo zrážkomerných staníc spadlo od 70 až do 90 mm zrážok. V obci zasahujú hasiči a ďalšie záchranné zložky.

 

Vlna búrok sa ženie ďalej smerom k severovýchodu, pričom najintenzívnejšie búrky sú práve nad oblasťou Moravy.

Prvé blesky však už udreli aj na našom území, konkrétne nad Záhorím a treba sa pripraviť, že v nadchádzajúcich hodinách ich bude viac. Polohu zrážok sledujte TU >>>

Reklama MediaAd