Mrazivé teploty pomohli vytvoriť uprostred pieskovcových skál v Českom Švajčiarsku pozoruhodné ľadové útvary. Brtnícke ľadopády chodili obdivovať ľudia už za prvej republiky, v posledných rokoch ich kvôli teplu v zime turisti vidieť nemohli. Dlho nevydržia ani tentokrát, a to s ohľadom na ohlasovaný razantný rast teplôt.
Ľadopády dostali mená ako Varhany, Betlehem, Opona alebo Malá kaskáda. „Pomenovanie vychádza z dlhej turistickej tradície niekedy z druhej polovice 19. storočia,“ povedal ČTK hovorca Správy národného parku České Švajčiarsko, Tomáš Salov.
Najväčší je niekoľko metrov dlhý Veľký ľadový stĺp. „K jeho vytvoreniu sme trochu pomohli. Pred rokmi na žiadosť turistov sme na miesto opreli smrekovú súš a po nej stekajúca voda tvorí obrovský cencúľ,“ uviedol Salov.
V hlbokom pieskovcovom údolí zostávajú aj cez deň teploty pod nulou. A to aj napriek tomu, že sa v okolí vďaka slnečnému svitu šplhajú nad bod mrazu.
Veľkému teplotnému skoku, ktorý predpovedajú meteorológovia v nasledujúcich dňoch, ani ľadopády neodolajú. „Nadchádzajúci víkend bude poslednou príležitosťou mimoriadne ľadové útvary v skalách vidieť, potom sa nemilosrdne roztopia a zostane už len krása prírody bez cencúľov,“ uviedol Salov.
Cencúle vytvárajú na skale zvláštne obrazy. Tie lákali do Českého Švajčiarska turistov už od pradávna.
Návštevy ľadopádov majú v týchto končinách tradíciu dlhú 200 rokov. Vtedy sa k ľadopádom jazdilo na saniach.
V údolí medzi Krásnou Lípou, Kyjovom a Brtníkom bol tiež založený najstarší turistický klub v českej časti vtedajšieho Rakúska-Uhorska.