VIDEO: Na Slovensko sa vrátila zima aj sneženie. Nasledujúca noc bude ešte mrazivejšia

Veronika Salayová

Začiatok nového týždňa priniesol na Slovensko citeľné ochladenie, a dokonca sa objavilo aj slabé sneženie. Máme pred sebou ešte dva chladné dni. 

 

Oproti víkendu bol dnešok citeľne chladnejší. Pondelkové maximá v najteplejších lokalitách Slovenska neprekročili hranicu +12 °C. V dôsledku nízkych teplôt sa dnes ráno a predpoludním objavilo aj sneženie.

Toto sneženie však nebolo výrazné a šlo len o mierne poletovanie snehových vločiek, čo, samozrejme, nestačilo ani na vytvorenie snehového poprašku. Úradujúca zima však dala o sebe na jej konci vedieť, keďže od stredy zavládne oficiálne jar a nastane koniec astronomickej zimy. 

Pozor na nočné mrazy

Práve do stredy bude ešte na našom území prevládať chladné počasie. Teploty sa po dlhých dňoch a týždňoch prehupli z nadpriemerných teplôt k podpriemerným, aspoň na pár dní.

 

Toto ochladenie má na svedomí tlaková níž v našej oblasti, ktorá sa postarala o prílev veľmi chladného vzduchu na celé naše územie. V dôsledku tohto ochladenia už predošlú noc klesali teploty veľmi nízko, a to až takmer k -9 °C. 

Táto noc však bude ešte mrazivejšia a lokálne pôjdu teploty ešte nižšie. Teploty budú počas noci klesať od -1 do -6 °C a mrznúť bude na väčšine nášho územia. Na strednom Slovensku a na Spiši teploty počas noci miestami klesnú k -4 až -9 °C.

teplotné minimá v noci z pondelka na utorok
teplotné minimá v noci z pondelka na utorok, iMeteo

Ovocinári sú v strehu

Na príchod mrazov sa treba počas noci pripraviť aj v nížinách, kde teploty klesnú od 0 do -3 °C. Takéto nízke teploty sú hrozbou najmä pre ovocné stromy, ktoré už vo veľkom kvitnú. 

 

Slovenskí ovocinári sú však na mrazy pripravení a čaká ich rušná noc, aby svoje stromy v rozpuku ochránili pred nebezpečnými mrazmi. Rovnako aj noc z utorka na stredu bude ešte veľmi chladná a následne mrazy poľavia. 

Viac o vývoji denných a nočných teplôt nájdete v našej predpovedi

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Zina
Zajtra
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Júlia
Štvrtok
Polooblačno
26 °C / 8 °C
Želmíra
Piatok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Sobota
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Nedeľa
Prehánky, búrky
25 °C / 9 °C
Dušan
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd