VIDEO: Na Záhorí sa vyskytol vzdušný vír

Peter Minárik

Pri Borskom Mikuláši na Záhorí počas včerajšieho dňa bolo možné pozorovať vzdušný vír, ktorý sa nazýva aj ako prachový diabol.

Prachový diabol - ,,dust devil,, sú veľmi fascinujúce javy, ktoré sú typické predovšetkým pre púštne oblasti našej planéty. Ich tvar je podobný tornádu, avšak rozmery sú oveľa menšie a výška kužeľa siaha zväčšia do výšky len 300 až 500 metrov. Jav je teda zvláštny predovšetkým tým, že ho nespôsobuje žiadna búrka ako to býva v prípade tornáda, a tak nie je pripojený k žiadnej základni oblakov.
Jeho tvorba je zapríčinený silným zohrievaním pôdy. Prehriaty vzduch, ktorý je menej hustý, následne stúpa smerom nahor, zatiaľ čo okolité masy vzduchu sú pomerne chladné. Tento kontrast vzduchových hmôt spôsobuje tento jav. Pokiaľ ,,prachový diabol,, dorazí nad chladnejšiu časť zemskej pôdy, napr nad trávnik, tak má tendenciu rýchlo zanikať.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky, búrky
25 °C / 6 °C
Bernard
Zajtra
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Zina
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Júlia
Štvrtok
Polooblačno
26 °C / 8 °C
Želmíra
Piatok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Sobota
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd