VIDEO: Nekontrolovateľná čínska raketa už pristála. Sprevádzala ju úchvatná svetelná šou

01.08.2022 o 07:00 - Veronika Salayová

Pred pár dňami obehla celý svet znepokojujúca správa, že na obežnej dráhe Zeme sa nachádza čínska raketa, ktorá nie je pod kontrolou a môže sa zrútiť kedykoľvek a kdekoľvek na Zem. Tieto obavy už, našťastie, pominuli, pretože úlomky rakety už „pristáli“. 

Na obežnej dráhe Zeme sa niekoľko dní nachádzala 21-tonová čínska raketa Long March 5B, ktorú však nikto neriadil a hrozilo, že sa zrúti k Zemi obrovskou rýchlosťou – nikto však presne nevedel, kedy pristane a kde presne. 

Táto informácia vzbudila mnohé obavy, avšak už si môžeme všetci vydýchnuť. Čínska raketa sa zrútila v sobotu do mora neďaleko Filipín. Túto informáciu potvrdila v nedeľu aj čínska vláda. 

Pri páde sa nikto nezranil

V sobotu 30. júla o 18:45 hod. nášho času vstúpili pozostatky nosnej rakety Long March 5B do zemskej atmosféry nad Indickým oceánom, kde sa rozpadli, informovalo US Space Command (SPACECOM). Čínske vládne orgány o tejto téme najskôr mlčali a relevantné vyhlásenie vydali až v nedeľu.

Najväčší úlomok hlavného segmentu rakety, ktorý medzi pozorovateľmi vzbudil značnú úzkosť, zhorel pri vstupe do atmosféry. Zvyšné časti spadli do Suluského mora juhovýchodne od mesta Puerto Princesa na Filipínach. 

Keď úlomky vstupovali do zemskej atmosféry, vytvorili úchvatnú svetelnú šou. Horiace úlomky rozžiarili oblohu a pripomínali intenzívny meteorický roj. 

Prvotné odhady boli také, že raketa by mohla dopadnúť v husto obývaných oblastiach Mexika alebo možno v blízkosti Texasu. Našťastie, 30-metrové úlomky skončili v mori. Filipínske úrady zatiaľ neoznámili, či bol niekto pri zrútení rakety do mora zranený.

Spustila sa vlna kritiky

Čína sa za tento čin vyslúžila dávku kritiky, keďže raketa Long March 5B nebola vybavená mechanizmom riadeného rozpadu. Podľa NASA Čína výrazne riskuje, že nechá takéto veľké objekty voľne padať na Zem.

Všetky národy, ktoré skúmajú mimozemský priestor, by mali dodržiavať zavedené bezpečnostné postupy, pretože padajúce trosky z kozmickej lode môžu mať za následok straty na životoch alebo škody na majetku, vyjadril sa na k tejto udalosti Bill Nelson z NASA.