VIDEO: Ničivé búrky na juhu USA opäť spôsobili rozsiahle škody

Dominik Cenkner

Už niekoľko týždňov po sebe, v priebehu stredy, štvrtka či piatka, sužujú juh USA ničivé búrky. Inak tomu nebolo ani tento týždeň.

Množstvo Američanov na noc zo stredy na štvrtok na nejaký čas nezabudne. Nad Texasom, Oklahomou a Arkansasom sa vyvinula výrazná búrková línia. Tá sa postupom času rozšírila aj do niektorých ďalších štátov, napr. do Missouri či Illinois.

Mnohé z búrok, ktoré boli často supercelárnej povahy, so sebou priniesli krúpy, prívalové lejaky, prudké nárazy vetra aj tornáda. Teda skoro všetky nebezpečné sprevádzajúce javy. Vo viacerých mestách a obciach tak po sebe zanechali spúšť.

Zatiaľ čo v Texase, Oklahome, Arkansase, ale aj Lousiane či Mississippi sa uprostred noci teploty pohybovali medzi 20 °C až 25 °C, v Novom Mexiku, Kansase a Colorade bolo až o 30 °C menej. O dosť chladnejšie bolo aj v západnom cípe Oklahomy a na severe Texasu.

Za danú situáciu mohlo prúdenie, ktoré bolo na jednej strane severné, na druhej južné. Nad už spomenutou oblasťou sa však obe prúdy stretli.

Búrky spôsobili rozsiahle škody

Prvé búrky začali vznikať v okolí Dallasu a San Antonia, a to v stredu okolo 23. hodiny nášho času. O pár hodín na to už oblačnosť, zväčša kopovitá, pokrývala takmer celú východnú časť Texasu a ďalšie štáty. Desaťtisíce bleskov križovali popoludňajšiu, večernú aj nočnú oblohu, a to najmä v Texase, Oklahome a Arkansase.

Viaceré mestá tak boli v pohotovosti. Varovné signály varovali pred nebezpečnými prejavmi búrok - silným vetrom, lejakom či tornádami.

Na viacerých miestach bola pozorovaná tromba. Vietor dosahoval rýchlosť najčastejšie od 50 do 100 km/h, miestami v nárazoch dokonca cez 120 km/h. To už je sila hurikánu 1. kategórie.

Radu miest zasiahlo aj silné krupobitie. Miestami sa priemer krúp pohyboval aj okolo 7 cm. Tak veľká krúpa padá na zem o rýchlosti približne 130 km/h. Aj kvôli tomu spôsobili množstvo škôd.

Úrady však nateraz nehlásia žiadne obete na životoch. Nezopakovala sa preto situácia z konca marca, kedy si ničivé tornáda pri búrkach v americkej Alabame vyžiadali 5 obetí.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
37 °C / 16 °C
Henrich
Zajtra
Skoro jasno, búrky
35 °C / 15 °C
Drahomír
Streda
Skoro jasno
34 °C / 15 °C
Bohuslav
Štvrtok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Kamila
Piatok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Dušana
Sobota
Horúco
36 °C / 14 °C
Iľja
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd