VIDEO: Nočnú oblohu nad hlavným mestom Čile rozžiaril superbolid

Dominik Cenkner

Pozorovanie meteoru, resp. bolidu, ktorý osvetľuje oblohu, je pre fanúšikov týchto javov zážitkom na celý život. Obrovskú príležitosť k tomu mali len pred pár dňami obyvatelia hlavného mesta Čile.

Nadšenci astronómie žijúci v hlavnom meste Čile Santiagu boli nedávno svedkami jasného meteoru, ktorý sa prehnal nočnou oblohou. Stalo sa tak vo štvrtok 7. júla.

Jav potvrdili aj vedci z Concepcion Univerzity. Tí uviedli, že išlo o malé skalné teleso, ktoré pri vstupe do zemskej atmosféry zhorelo.

Jasný meteor bol viditeľný z rôznych miest. Jeho trasu zachytilo viacero kamier, čo umožňuje získať o ňom viac informácií.

Vďaka tomu sa vie, že meteor, resp. bolid, mohol dopadnúť do oblasti Ánd. A to rozpadnutý na množstvo kúskov.

Viacerí svedkovia, ktorí bolid pozorovali uviedli, že bol sprevádzaný aj zvukom, ktorý pripomínal hrom pri búrkach. Podľa astronóma Juana Carlosa Beamina z Čílskej astronomickej nadácie je meteor prechádzajúci Santiagom známy ako "T12.cl". 

Meteorid, meteor, bolid, meteorit

Aj keď tieto pojmy znejú rovnako, označujú niečo iné. Mnohí si tieto názvy mýlia, preto si pripomeňme, čo znamenajú.

Meteoroidy sú relatívne malé telesá zložené z kameňov a kovov, ktoré sa nachádzajú vo vesmíre. Môžu byť malé ako zrniečka alebo aj meter široké. Menšie objekty sa nazývajú mikrometeoroidy alebo medziplanetárny prach.

Meteor vzniká, keď meteoroid vstúpi do atmosféry Zeme a jeho aerodynamické zahrievanie vytvorí pruh svetla, ktorý môžete pozorovať voľným okom. Úkaz sa väčšinou odohráva v časti atmosféry nazývanej mezosféra, ktorá sa nachádza 76 až 100 kilometrov nad povrchom Zeme.

Extrémne jasný meteor sa nazýva bolid - zvyčajne musia byť na oblohe jasnejšie ako planéta Venuša pri pohľade zo Zeme. Ešte jasnejšie meteory sa zvyknú označovať ako superbolidy. To je aj prípad z Ćile.

Ak úlomky z vesmírneho telesa, ktoré prejde atmosférou Zeme, „prežijú“ a dopadnú na povrch, stávajú sa z nich meteority. Meteorit teda môže pochádzať z asteroidu aj meteoroidu či kométy.

So svojimi úlovkami sa môžete pochváliť

Na záver len pripomíname, že ak sa aj vám podarí zachytiť, či už vo forme fotografie alebo videa, niečo zaujímavé s počasím či astronómiou, určite nám to pošlite.

Môžete tak urobiť napr. prostredníctvom tohto odkazu.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Alfréd
Zajtra
Skoro jasno
30 °C / 13 °C
Valéria
Piatok
Skoro jasno, búrky
32 °C / 14 °C
Alojz
Sobota
Búrky
30 °C / 12 °C
Paulína
Nedeľa
Polooblačno
28 °C / 13 °C
Sidónia
Pondelok
Polooblačno
30 °C / 11 °C
Ján
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd