VIDEO: Obrovská ohnivá guľa prekvapila obyvateľov Japonska

Japonsko Veronika Salayová

V noci zo soboty na nedeľu obyvateľov prekvapil veľký bolid, ktorý rozžiaril nebo nad japonskými ostrovmi. Bolid, teda veľmi jasný meteor, bol videní z častí západného a stredného Japonska.

V nedeľu v nočných hodinách okolo 1:30 hod. miestneho času, keď bolo ešte Japonsko zahalené pod rúškom tmy, sa na oblohe zrazu objavil mimoriadne jasný bolid, ktorý sa ľudovo nazýva ohnivá guľa.

Na rôznych fotografiách a videách, ktoré tento jav zachytili, vidno, ako nebo na krátku chvíľu zasvietilo veľmi jasným svetlom, dokonca mohlo dosahovať intenzitu svetla približne ako mesiac pri splne.

Túto domnienku potvrdil aj japonský riaditeľ planetária Akashi v prefektúre Hyogo. „Myslíme si, že posledný záblesk svetla bol rovnako jasný ako spln,“ uviedol Takeshi Inoue. Dodal, že aj keď sú meteory jasnejšie ako Venuša, je zriedkavé, že sú až také jasné.

Viacerí svedkovia, ktorí na vlastné oči videli padať tento jasný meteor, zhodne uviedli, že meteor dokonca bol aj veľmi hlučný. „Vydával búrlivý zvuk,“ uviedol jeden so svedkov a druhý povedal: „Obloha sa stala úplne jasnou.“

Japonské národné astronomické observatórium uviedlo, že každý mesiac možno pozorovať niekoľko meteorov v oblasti, je však veľmi zriedkavé, že zvuk, ktorý pri páde vydávajú, je natoľko hlučné, že ho aj niekto začuje.

Ohnivú guľu nad Japonskom si môžete pozrieť na videu. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky, búrky
24 °C / 8 °C
Želmíra
Zajtra
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Sobota
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Nedeľa
Prehánky, búrky
27 °C / 9 °C
Dušan
Pondelok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Iveta
Utorok
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Viliam
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd