Státisíce mŕtvych rýb zaplavili texaské pobrežie. Zahynuli kvôli nedostatku kyslíka, informujú zahraničné médiá.
Úrady tvrdia, že ide o bežný jav - keď v lete stúpajú teploty, klesá množstvo prvku vo vode. Pripúšťajú však, že množstvo zasiahnutých zvierat je tento rok rekordné.
„Keď vo vode nie je dostatok kyslíka, ryby nemôžu dýchať,“ uviedli zástupcovia tamojších úradov. Patty Brinkmeyerová, šéfka Quintana Beach County Park, uviedla, že za posledných 17 rokov je to tretíkrát, čo sa to stalo a súčasne je to najmasovejší úhyn.
„Toto je zďaleka najväčšie množstvo rýb, aké som kedy videla,“ povedala denníku Houston Chronicle. Sú ich pravdepodobne státisíce.
Najviac postihnutým druhom bola podľa úradov ryba z čeľade sleďovitých. Konkrétne menhaden mexický, ryba, ktorú rybári často používajú ako návnadu.
Rozkladajúce sa zdochliny donútili miestne úrady, aby vydali varovanie pred návštevami pláží a kúpaním. Zasiahnutá bola oblasť okresu Brazoria, ktorý leží viac ako 64 kilometrov južne od Houstonu.
Na plážach celý víkend pracovala ťažká technika. Tá čistila piesok od uhynutých živočíchov.
Hoci sa tento prípad nespája so zmenou klímy, vedci varujú, že podobných bude pribúdať. „S tým, ako stúpa teplota vody, určite bude pribúdať udalostí tohto charakteru,“ uviedla morská biologička Katie St. Clairová z Texaskej univerzity.
Zo správy OSN z roku 2019 vyplýva, že otepľovanie morskej vody zvýšilo výskyt hypoxie – nízkej hladiny kyslíka – v pobrežných vodách, čo ohrozuje rybie populácie. Jeden z autorov vtedy povedal, že vyčerpanie kyslíka a ďalšie dopady globálneho otepľovania vystavia americké pobrežie Mexického zálivu do budúcnosti „obrovskému tlaku“.