VIDEO: Silná búrka v Belgicku v roku 2011

Hasselt Ľubomír Franko

18. augusta 2011 sa Belgickom prehnala séria extrémne silných búrok. Jedna z nich dorazila aj do oblasti mesta Hasselt, kde sa práve konal festival Pukkelpop. Tento festival sa radí na druhé miesto najnavštevovanejších festivalov v Belgicku, s ročným počtom účastníkov viac ako 150 000. Extrémny vietor strhával stany, osvetlenia, reklamné tabule a pódia. Búrka vyvrátila niekoľko stromov, ktoré spadli na dav ľudí, ktorí v panike utekali. Neďaleký anemometer na profesionálnej stanici v Diepenbeek zaznamenal náraz vetra až 80 km/h. Situácia však bola preskúmaná aj meteorológmi, ktorí následnou dokumentáciou a animáciami zistili, že išlo o downburstový vietor, ktorý dosiahol v areáli festivalu rýchlosť až 170 km/h.

Lietajúce trosky a padajúce stromy zranili viac než 140 ľudí a 5 ľudí prišlo o život. Festival bol ihneď po búrke prerušený a po lokalizovaní a preskúmaní škôd a zrazení bol následne deň na to zrušený. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
31 °C / 16 °C
Oľga
Zajtra
Búrky
29 °C / 13 °C
Vladimír
Štvrtok
Prehánky
25 °C / 7 °C
Jakub
Piatok
Prehánky
27 °C / 10 °C
Anna Hana
Sobota
Jasno
32 °C / 11 °C
Božena
Nedeľa
Jasno
34 °C / 8 °C
Krištof
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd