VIDEO: Takto prenikol na Slovensko prach zo Sahary

18.04.2018 o 19:35 - Ľubomír Franko

Počas uplynulých dní sme zaznamenali nad našim územím množstvo prachu z ďalekej Sahary. Ten sa tu dostal vplyvom silného a dlhotrvajúceho prúdenia v atmosfére. Neskôr k nám zároveň so zrážkami padal na autá či okná.

VIDEO: Takto prenikol na Slovensko prach zo Sahary

Celú situáciu a priebeh, ako sa k nám prach dostal vidno aj na satelitných snímkach. Prach je najlepšie pozorovateľný počas ranných hodín, pri východe slnka, kedy slnečné lúče dopadávajú na čiastočky prachu pod malým uhlom. Svetlo sa tak lomí inak a prach môžeme pozorovať pod zelenkastou farbou. Pri vyšších koncentráciách, ako tomu bolo napríklad v oblasti Jadranu, môžeme samozrejme pozorovať prach aj počas dňa a to v hnedastej farbe. 

Okrem zafarbenia môžeme pozorovať prach zo Sahary aj na tvare a jasnosti oblačnosti. Prachové častice majú vysokú jasovú teplotu a nachádzajú sa najmä vo vysokej oblačnosti. Preto odrážajú viacej slnečného svetla ako by odrážali ,,klasické" oblaky v tejto výške. Na satelitných snímkach sú tak jasnejšie. Okrem jasnosti je oblačnosť, v ktorej je obsiahnutý prach typická aj tvarom. Drobné čiastočky prachu tvoria kondenzačné jadrá, ktoré napomáhajú tvorbe oblačnosti. Vysoká riasovitá oblačnosť je tak mohutnejšia a javí vločkovitú štruktúru.

Animácia je zo dní 14.-16.4.2018 (vrátane).

Reklama MediaAd