VIDEO: Udrelo už 4000 bleskov. Padajú aj krúpy. Búrky hrozia aj v noci

Peter Minárik

Na našom území sa aj naďalej vyskytujú početné búrky. Tie sú sprevádzané prívalovými zrážkami a dokonca aj krúpami. Prinášajú ich supercelárne búrky.

K nášmu územiu sa blíži studený front pred ktorým do našej oblasti aktuálne vrcholí prílev veľmi teplého vzduchu. Tento vzduch sa prehrieva a labilizuje a v tomto labilnom vzduchu sa veľmi dobre darí búrkam, ktoré aktuálne vystrájajú na Slovensku.

Búrlivo je na mnohých miestach predovšetkým severného a stredného Slovenska a s búrkami treba počítať až do neskorších večerných hodín.

Vrcholí k nám prílev teplého vzduchu pred studeným frontom, ktorý už postupuje cez Česko a zajtra ovplyvní aj počasie u nás.

Búrky prinášajú stovky bleskov

Prvé búrky sa na našom území začali objavovať okolo 15:00 a postupne búrková aktivita narastá.

Jednotlivé búrkové bunky sú naviazané predovšetkým na orografiu hôr. Za uplynulé hodiny už stihli priniesť tisícky bleskov. Detekcia bleskov do 18:00 zaznamenala na Slovensku už viac ako 4300 bleskov.

zaznamenané blesky, zdroj: blesky.bourky.cz
zaznamenané blesky, zdroj: blesky.bourky.cz

Búrky sprevádzajú krúpy

Početné búrky sa vyskytujú predovšetkým na východe Slovenska. Dokonca sme dnes zaznamenali na našom území už niekoľko supercelárnych búrok.

Tie prinášajú predovšetkým prívalové zrážky, ale v jadrách týchto búrok sa dokonca vyskytujú krúpy, ktoré majú priemer aj niekoľkých centimetrov.