Severnú časť amerického štátu Alabama zasiahlo v utorok 20. mája 2025 extrémne nepriaznivé počasie. Silné búrky sprevádzané tornádami spôsobili v regióne rozsiahle škody, výpadky elektriny a vyvolali obavy obyvateľstva, najmä v blízkosti jadrovej elektrárne Browns Ferry.
Národná meteorologická služba (NWS) potvrdila výskyt viacerých tornád rôznej intenzity. Tie sa prehnali oblasťami ako Athens, Madison či Trinity.
Najsilnejšie tornádo bolo zaznamenané v oblasti Killingsworth Cove, kde vietor dosiahol rýchlosť až 135 míľ za hodinu, čo zodpovedá približne 217 km/h. Toto tornádo spadá do kategórie EF-2 a spôsobilo výrazné škody na domoch, strechách a vegetácii. V meste Athens dosiahlo tornádo intenzitu EF-1 s rýchlosťou vetra okolo 169 km/h. V Madisone meteorológovia zaznamenali ďalšie EF-2 tornádo s rýchlosťou približne 201 km/h.
Mimoriadnu pozornosť pútalo tornádo typu „rope tornado“, ktoré sa vytvorilo priamo nad oblasťou Trinity v blízkosti jadrovej elektrárne Browns Ferry. Video tohto javu zverejnil známy americký meteorológ a lovec búrok Reed Timmer na sociálnych sieťach.
Aj keď išlo o opticky pôsobivý, no úzky vír, jeho výskyt vyvolal diskusie o bezpečnosti kritickej infraštruktúry. Doposiaľ však neboli hlásené žiadne škody priamo na elektrárni.
Búrky si vyžiadali aj rozsiahle výpadky elektriny. V niektorých oblastiach zostalo bez prúdu množstvo domácností, čo výrazne sťažilo nielen bežné fungovanie obyvateľstva, ale aj prácu záchranných a pohotovostných služieb. Na mnohých miestach boli zaznamenané popadané stromy, poškodené domy a zablokované cesty, čo si vyžiadalo zásahy hasičov aj dobrovoľníkov.
Meteorológovia zároveň varovali, že riziko ďalších silných búrok a tornád v regióne nekončí. Výstrahy boli vydané aj pre okolité štáty ako Tennessee, Kentucky a Mississippi. Obyvatelia boli vyzvaní, aby sledovali aktuálne meteorologické hlásenia a pripravili sa na možné evakuácie, najmä v prípade opakovania nebezpečných poveternostných javov.
Záchranné zložky v postihnutých oblastiach pokračujú v odstraňovaní následkov. Do terénu boli nasadené tímy na odpratávanie popadaných stromov, čistenie ciest a obnovu dodávok elektriny. Organizácie ako Crisis Cleanup spustili linky pomoci, ktoré sú určené obyvateľom, ktorí utrpeli škody na majetku.
Tornáda, ktoré v máji 2025 zasiahli severnú Alabamu, sú ďalšou pripomienkou, že extrémne prejavy počasia sa v dôsledku klimatických zmien vyskytujú čoraz častejšie. Odborníci preto apelujú na zvýšenú pripravenosť obcí a miest, ako aj na investície do infraštruktúry odolnej voči extrémnym vetrom, prívalovým dažďom a iným klimatickým javom.