VIDEO: V našej oblasti počas noci explodoval extrémne jasný bolid. Je možné, že sa nájdu aj úlomky

VIDEO: V našej oblasti  počas noci explodoval extrémne jasný bolid. Je možné, že sa nájdu aj úlomky
Veronika Salayová

V noci nad územím Česka preletel veľmi jasný bolid, ktorý následne explodoval a na pár sekúnd úplne rozjasnil nočnú oblohu. 

Počas uplynulej noci o 22.45 hod. sa na oblohe odohralo krásne a veľmi nečakané divadlo. Nad západným obzorom sa v noci v oblasti okolo Plzne objavil extrémne jasný bolid.

Bolid následne na oblohe veľkolepo explodoval a na pár sekúnd rozžiaril oblohu. V dobe najvyššieho jasu bola explózia bolidu jasnejšia ako svietiaci Mesiac v splne, uviedlo ČHMÚ. 

Nie je dokonca vylúčené, že sa na zemi neobjavia kusy tohto meteoritu. Podľa ČHMÚ je tu reálna šanca, že úlomky dopadli na zem.

Bolid bol taký jasný, že ho pozorovali mnohí Česi na takmer celom českom území, dokonca aj obyvatelia Brna. 

Nateraz nie je jasné, či bolid naozaj dopadol na zem. Obvykle sa po zverejnení takýchto záberov vyberú do oblasti nadšenci týchto javov a hľadajú stopy meteoru.

Čo je to bolid?

Tento pojem sa v astronómii označuje dve pomenovania. Prvé hovorí o mimozemskom telese, ktoré dopadlo na povrch Zeme. Druhé o výnimočne jasnom meteore, ktorý sa podobá na padajúcu ohnivú guľu, a to bez ohľadu na to, či dopadol alebo nedopadol na zemský povrch.

Vo všeobecnosti sa teda za bolidy považujú veľmi jasné meteory s vysokou svietivosťou. Ide o meteory, ktoré sú jasnejšie ako planéta Venuša pri pohľade zo Zeme.

Extrémne jasné bolidy s jasnosťou vyše −20 magnitúdy sa zvyknú označovať aj ako superbolidy.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Jasno
26 °C / 7 °C
Vít
Zajtra
Prehánky
25 °C / 10 °C
Blanka
Pondelok
Prehánky, búrky
28 °C / 12 °C
Adolf
Utorok
Skoro jasno
30 °C / 11 °C
Vratislav
Streda
Skoro jasno, búrky
32 °C / 14 °C
Alfréd
Štvrtok
Búrky
32 °C / 13 °C
Valéria
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd