VIDEO: Vedci nič také predtým nevideli. Na Slnku sa objavilo obrovské tornádo

21.03.2023 o 20:00 - Veronika Salayová

Astronómovia na celom svete ostali užasnutí po tom, ako sa na Slnku objavilo obrovské solárne tornádo. Nikdy predtým nič také veľkolepé nevideli. 

Minulý týždeň astronómovia zo všetkých kútov sveta sledovali kolosálny tanec „slnečného tornáda“ blízko severného pólu Slnka. 

„Táto vec sa krútila a rástla 3 dni,“ hovorí vedec Apollo Lasky z Naperville z Illinois, ktorý natočil nasledujúci film pomocou obrázkov z NASA Solar Dynamics Observatory.

„Za celé tie roky, čo som sledoval Slnko, som nič podobné nevidel,“ hovorí astronóm, ktorého náplňou práce je práve pozorovanie Slnka. Astrofotograf Adrew McCarthy na margo tohto javu uviedol: „Neviem si predstaviť pekelnejšie miesto vo vesmíre.“

Najvyššie tornádo v histórii?

Tornádo vznikalo od 16. do 18. marca a následne vymrštilo oblak magnetizovaného plynu do vesmíru. Táto vymrštená koronálna hmota sa pohybovala vesmírom veľkou rýchlosťou, avšak mimo dosahu našej planéty. 

Na rozdiel od tornád na Zemi, ktoré sú formované vetrom, sú tornáda na Slnku riadené magnetizmom. Slnečné magnetické polia sa krútia v zúrivej špirále a ťahajú so sebou oblaky plazmy. 

Z času na čas nadobudnú tieto solárne tornáda takú veľkosť, že je ich vidno aj pri bližšom pozorovaní. No toto tornádo nadobudlo naozaj pozoruhodné rozmery, ťahalo sa do výšky a bolo veľmi výrazné.

Tornádo dosiahlo výšku až 120 000 kilometrov. Vedecký portál Space.com dokonca uviedol, že by mohlo ísť o najvyššie tornádo v slnečnej sústave v histórii pozorovaní. 

Nenechajte si to ujsť a pozrite si záznam tohto veľkolepého solárneho tornáda aj vy.

Reklama MediaAd