VIDEO: Ženú sa silné búrky a prinášajú downburst. Takto zmietol čerpaciu stanicu

VIDEO: Ženú sa silné búrky a prinášajú downburst. Takto zmietol čerpaciu stanicu
Veronika Sádovská

Spočiatku pokojný štvrtok sa počas popoludnia na juhu Nemecka stal doslova ničivým. Búrka, ktorá sa prehnala južným Bavorskom priniesla downburst a vietor doslova zmietol čerpaciu stanicu.

Predpovedná služba na dnešný deň vydala varovanie pred silným búrkami a supercelami pre oblasť západne od našich hraníc a konkrétne pre pohraničnú oblasť medzi Nemeckom a Rakúskom.

Predpoveď im naozaj vyšla a pred viac ako hodinou sa tadiaľto prehnala silná búrka s ničivým downburstom. Silný vietor a lejak natočili a zavesili na sociálne siete lovci búrok. V komentároch sa ich mnoho ľudí pýtalo či sú v poriadku, pretože to vyzeralo naozaj veľmi nebezpečne. Veď posúďte sami.

 

Vietor zmietol čerpaciu stanicu

Samotní lovci búrok v popise videa priznali, že ochranu pred silnou búrkou hľadali pod prístreškom čerpacej stanice a chvíľu na to, bol tento prístrešok zničený.

Downburst je silný zostupný prúd chladného vzduchu, ktorý spadne vo vysokej rýchlosti z oblakov a „rozleje“ sa na zem. Studený vietor sa po prepade vzduchu šíri všetkými smermi. Rýchlosť vetra môže dosahovať až do 60 m/s a je typický tým, že vyvracia stromy a spôsobuje veľké škody.

 

Búrka smeruje na východ

Táto búrka postupuje rýchlo smerom na východ a aktuálne už úraduje v Rakúsku. Podľa radarových snímkov môže okrem silného vetra prinášať aj krúpy a takisto má aj výraznú bleskovú aktivitu.

Na Slovensku očakávame búrky až v piatok večer, takže dnes si od nich oddýchneme. Pre aktuálnu predpoveď kliknite sem a ak chcete sledovať nielen tejto búrky, ale aj zrážok, môžete tak urobiť na našom iRadare.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Polooblačno
30 °C / 14 °C
Iľja
Zajtra
Jasno
31 °C / 12 °C
Daniel
Pondelok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Magdaléna
Utorok
Búrky
29 °C / 11 °C
Oľga
Streda
Prehánky, búrky
28 °C / 12 °C
Vladimír
Štvrtok
Polooblačno
25 °C / 7 °C
Jakub
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd