Vietor konečne slabne, no silný vietor strhol viac ako 80 striech. Zabil aj 5 ľudí

Vietor konečne slabne, no silný vietor strhol viac ako 80 striech. Zabil aj 5 ľudí
Peter Minárik

Veľmi silný vietor, ktorý počas dnešného dňa fúkal aj na našom území začal konečne slabnúť a situácia sa začína upokojovať. Následky silného vetra sú však žiaľ tragické. Vietor zabil celkovo 5 ľudí, vrátane dvoch detí.

Nepriaznivé počasie, ktoré sme zažívali na Veľkonočný pondelok konečne končí. Vonku sa ťažko dýchalo vplyvom saharského prachu. Koncentrácie prachových častíc PM10 prekročili štvornásobne povolené limity. Aktuálne však prichádza front, ktorý vzduch prečistí.

Okrem saharského prachu sme však dnes boli vystavení silnému tlakovému gradientu, ktorý sa prejavil na veľmi silnom vetre od juhu. Ten bol najsilnejší v Tatrách, kde lámal stromy ako zápalky.

 

Na mnohých miestach Slovenska sa nárazy vetra pohybovali okolo 80 km/h. V niektorých lokalitách však fúkalo ešte o čosi silnejšie. V Bratislave dosiahol poryv vetra rýchlosť až 86 km/h. Na Orave v Liesku však fúkalo až s rýchlosťou 101 km/h.

Najvýraznejšie poryvy vetra zaznamenávali stanice na Orave a na juhu Poľska, kde vietor páchal materiálne škody a vyžiadal si aj niekoľko obetí.

5 mŕtvych a množstvo poškodených domov

Silný vietor vyvracal stromy aj s koreňmi na cesty a chodníky. Dnešné teplé počasie vyháňalo ľudí do prírody, čo sa však niektorým stalo osudným. Na juhu Poľska zabili padajúce stromy celkovo až 5 ľudí.

K prvej tragédii došlo v poľskom Zakopanom, kde spadol strom na 23-ročnú vodičku v aute. Neskôr došlo k pádu ďalšieho stromu na 9-ročné dieťa, ktoré previezli do nemocnice, no záchranárom sa ho nepodarilo oživiť. Tragédia zasiahla aj malopoľskú obec Rabka-Zdrój, kde v pondelok okolo 14:30 prišli o život tri osoby, vrátane šesťročného dieťaťa, keď na nich spadol strom v dôsledku silného vetra.

 

 

 

Okrem obetí si silný vietor vyžiadal aj materiálne škody. Len v Zakopanom a v blízkom okolí poškodil vietor viac ako 80 domov.

Silný vietor začal na našom území silnieť a poryvy ako dnes sa už neočakávajú. V týchto chvíľach začína postupovať od západu studený front, pri ktorom ešte môže prechodne vietor zosilnieť. Veterno by malo byť aj zajtra, ale poryvy vetra budú oveľa slabšie.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky
12 °C / -3 °C
Jela
Zajtra
Občasný dážď
13 °C / -4 °C
Marcel
Nedeľa
Prehánky
13 °C / -4 °C
Ervín
Pondelok
Prehánky
13 °C / -3 °C
Slavomír
Utorok
Prehánky
12 °C / -3 °C
Vojtech
Streda
Občasný dážď
13 °C / -2 °C
Juraj
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd