Dnešné turbulentné počasie v Európe ovplyvnilo aj leteckú dopravu. Lety cez Atlantik trvajú dnes kratšie než inokedy. Ako to?
V súčasnosti je v Európe veľmi veterno v dôsledku orkánu, ktorý dostal pomenovanie Zoltán. V Nemecku, Českej republike a Poľsku aktuálne presahujú nárazy vetra rýchlosť až 100 km/h.
V atmosfére sa v dôsledku orkánu vyvinul extrémne silný prúd. tzv. Jet Stream. Ide o rýchle úzke prúdy, ktoré smerujú zo západu na východ a využívajú ich práve lietadlá. Komerčné lety sú preto v súčasnosti pri cestovaní z USA do Európy oveľa kratšie než počas bežných dní.
Lietadlá po vetre dnes letia rýchlosťou vyše 1 100 km/h, pričom lietadlo, ktoré letí opačný smerom, teda z Európy so USA, letí rýchlosťou len okolo 650 km/h, čo je až o polovicu menej.
V praxi to znamená, že lietadlá z USA do Európy dnes prileteli, resp. priletia oveľa skorej, než by mali, čo v mnohých prípadoch cestujúcich poteší.
Jet Stream je zjednodušene tryskový prúd, ktorý sa vo veľkej miere využíva v leteckej doprave. Napríklad pravidelné medzikontinentálne trasy sa môžu zmeniť v závislosti od jeho prúdenia. Mení sa čas alebo aj množstvo spotrebovaného paliva.
Ak by lietadlo letelo proti smeru jeho prúdenia, tak môže spotrebovať palivo skôr, kým by oceán preletelo. Naopak, ak letí v jeho smere, tak výrazne ušetrí. Letecké spoločnosti radšej dlhšie budú letieť a vyberú si tak dlhšiu trasu, ale výrazne ušetria na palive.
Práve na jeseň a zimu býva Jet stream najsilnejší, pretože v tom čase sú najväčšie rozdiely medzi teplotami na severe a na juhu.
Silné prúdenie nad severným Atlantikom tak počas dnešného dňa doslova tlačí lety cez oceán veľkou rýchlosťou.