Víno bude drahšie. Mrazy spôsobili vinárom najväčšie škody za 40 rokov

Peter Minárik

Tohtoročné ročníkové vína budú drahšie. Svetovo známe vinárske oblasti zasiahli silné mrazy, ktoré spôsobili, že tohtoročná úroda bude najmenšia za uplynulých 40 rokov. Francúzski vinári rátajú škody na desiatky miliónov eur.

Vinári po celom Francúzsku počítajú tento týždeň škody po uplynulých dňoch, ktoré priniesli veľmi mrazivé počasie. Mrazy napáchali veľké škody v najznámejších a najprestížnejších vinárskych oblastiach krajiny.

Teploty klesali na -6 °C

Francúzska vláda pripravuje núdzový záchranný balíček po zriedkavých teplotách, ktoré klesali až na -6 °C. Takéto silné mrazy spôsobili najväčšie škody za uplynulé desaťročia na poľnohospodárskych plodinách a na viniči.

Mrazivé počasie pritom oblasti zasiahlo po vlne nadpriemerne teplého počasia, v dôsledku čoho rozkvitli puky. 

Škody sú pritom plošného rozsahu. Naposledy spôsobili mrazy škody v prestížnych vinárskych oblastiach v rokoch 1991, 1997 a 2003, no tohtoročné mrazy spôsobili najrozsiahlejšie škody za 40 rokov.

Zničilo aj viac ako 80 % úrody

V údolí Rhôny producenti vyčíslili straty na 80 až 90 % v porovnaní s bežnou produkciou. V Burgundsku, ktorá produkuje niektoré z najlepších bielych vín na svete odhadujú vinári minimálne 50 % pokles úrody v porovnaní s minulým rokom.

Ušetrený taktiež nebol ani región Champagne, kde sa produkuje šampanské. Pokles produkcie sa očakáva najmenej o 30 %.

Najznámejšie vína budú drahšie

Mrazy zasiahli aj známe vinárske oblasti ako Bordeaux, či Champagne. Vinári v týchto oblastiach len so smútkom pozerajú na zmrznutý vinič.

,,Všetko sa láme a rozbíja ako sklo. Vo vnútri nie je žiadna voda. Vinič je úplne vysušený a vo vnútri nie je žiadny život,, takto komentuje situáciu vinár Dominique Guignard, v oblasti Graves, neďaleko Bordeaux.

Postihnuté oblasti už navštívil francúzsky minister poľnohospodárstva Julien Denormandie a na základe jeho návštevy vláda vyhlásila stav poľnohospodárskej katastrofy. Vláda poskytne finančné kompenzácie a minister vyzval aj banky a poisťovne, aby sa zapojili do procesu odškodňovania.

Pandémia Covid-19 znížila dopyt po víne na celom svete z dôvodu zatvorenia reštaurácií a barov. Očakáva sa však oživenie, no tohtoročná neúroda sa podpíše pod nárast cien kvalitných vín z týchto oblastí.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
29 °C / 13 °C
Vladimír
Zajtra
Polooblačno
26 °C / 7 °C
Jakub
Piatok
Skoro jasno
29 °C / 8 °C
Anna Hana
Sobota
Jasno
34 °C / 12 °C
Božena
Nedeľa
Horúco
37 °C / 8 °C
Krištof
Pondelok
Prehánky, búrky
30 °C / 15 °C
Marta
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd