Vlna extrémnych horúčav pokračuje. Cyprus a Turecko atakovali +43 °C

Veronika Salayová

V južnej a juhovýchodnej Európe pretrváva extrémna vlna horúčav. Teploty sa včera vyšplhali až na +43 °C v Turecku a na Cypre. Aj v Grécku bolo včera horúco, teploty sa pohybovali okolo +40 °C.

Vlna horúčav sa v priebehu piatok rozšírila cez južné Stredozemie zo severnej Afriky a ďalej do južného Talianska, južného Balkánu a Turecka.

Extrémne horúčavy panovali aj počas včerajšieho dňa v týchto oblastiach. Meteorologické stanice v Turecku informovali o najvyšších popoludňajších teplotách medzi +40 a +43 ° C, čo sú na máj výnimočne vysoké hodnoty.

Najteplejšie bolo v oblasti západného a južného Turecka. V Antalya-Bolge teplota dosiahla +43 °C,  v Aydine bolo +42,6 °C,  v Akhisate namerali +42,4 °C. 

Na Cypre na letisku v Pafose včera zaznamenali teplotu +42,5 °C a v Grécku na letisku Kalamata bolo včera +39,9 °C. 

Podobne vysoké teploty s hodnotami nad +40 °C sa očakávajú aj zajtra.

Zdroj: Severe Weather Europe
Včerajšie maximálne teploty. Zdroj: Severe Weather Europe

Vlna horúčav potrvá ešte tri dni, potom sa postupne ochladí. Teplý vzduch bude ku koncu týždňa postupne nahrádzať chladný vzduch z oblasti Blízkeho východu.  

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
27 °C / 10 °C
Viliam
Zajtra
Búrky
25 °C / 10 °C
Vilma
Štvrtok
Polooblačno
23 °C / 8 °C
Ferdinand
Piatok
Dážď
23 °C / 7 °C
Petronela
Sobota
Dážď
25 °C / 6 °C
Žaneta
Nedeľa
Búrky
28 °C / 11 °C
Xénia
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd