Vo Francúzsku sa objavilo tornádo. Napáchalo značné škody

12.03.2023 o 07:25 - Veronika Sádovská

Prvá silná búrka v tomto roku vyprodukovala vo Francúzsku aj tornádo. Postupne sa začali objavovať fotografie so škodami, ktoré spôsobilo.

Vo Francúzsku sa objavilo tornádo. Napáchalo značné škody
foto: Météo Creuse

Vo štvrtok sa na území Francúzska tvorili prvé silné búrky tohto roku. Jedna z nich vyprodukovala aj tornádo v Pontarione v oblasti Creuse.

Na sociálnych sieťach sa začali postupne objavovať fotografie škôd, ktoré narobilo. Išlo hlavne o popadané stromy, takmer úplne zničenú starú budovu, ale aj kus plechu. ktorý sa zaryl do odpadovej rúry a fasády domu.

Poškodené boli aj mnohé strechy domov, komíny a zničené elektrické vedenie. Po preskúmaní obrázkov odhadli silu tornáda na F2 na Fujitovej stupnici.

Pri takomto silnom tornáde sa rýchlosť vetra pohybuje od 181 – 253 km/h a spôsobuje značné škody. Strhnuté strechy, zničené domy, veľké stromy vytrhnuté alebo zlomené, z malých predmetov sa stávajú poletujúce projektily.

Tornádo bolo pravdepodobne spojené so supercelárnou búrkou. Ide o obzvlášť nebezpečný typ búrky, ktorá je často zodpovedná za veľké škody a aj vznik tornád.

Búrky úradovali aj v iných častiach. V obci Lépinas, len 10 kilometrov severovýchodne od Pontarlier, padali krúpy s veľkosťou viac ako 4 centimetre.

Búrková sezóna sa vo Francúzsku začala veľmi skoro. Vo vlhkom vzduchu sa tvorili početné búrky.

Reklama MediaAd