Vybuchla jedna z najaktívnejších sopiek na Zemi. Triasla sa aj zem

Reunion Veronika Salayová

V piatok došlo k silnej erupcii jednej z najaktívnejších sopiek na Zemi – Piton de la Fournais, pričom erupcia prebieha nepretržite dnes už štvrtý deň. K nepokojnej sopke sa pridružili aj mnohé menšie zemetrasenia v okolí sopky. 

Erupcia francúzskej sopky Piton de la Fournais trvá dnes už štvrtý deň, pričom k prvej erupcii došlo ešte v piatok minulý týždeň o 19.00 hod.

Sopka vyprodukovala tzv. lávové fontány, ktoré vystreľovali do výšky 30 až 60 metrov. Po svahoch sopky naďalej stekajú horúce lávové prúdy.

Takmer 100 otrasov

Erupcie vyvolali v okolí sopky aj sériu menších zemetrasení. Za posledných 24 hodín bolo zaznamenaných 93 povrchových sopečno-tektonických zemetrasení, informovalo Vulkanologické observatórium.

Seizmicita sa však za posledné dva dni znížila, a rovnako tak aj intenzita erupcie v posledných hodinách stabilizovala a dochádza k poklesu jej aktivity.

Sopka vybuchla prvýkrát v tomto roku

Ide o prvú erupciu tejto sopky v tomto roku, pričom vulkán Piton de la Fournais je jeden z najaktívnejších na svete.

Sopka sa nachádza na ostrove Réunion v indickom oceáne a patrí k Francúzsku. Piton de la Fournaise je sopka havajského typu a týči sa v nadmorskej výške 2 631 m.

Sopka nie je v blízkosti obývaného územia, preto pre obyvateľstvo nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo.

Časté erupcie sú hlavnou turistickou atrakciou ostrova a aj tentoraz sa na sopku prišlo pozrieť veľa zvedavých turistov.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Polooblačno
30 °C / 14 °C
Iľja
Zajtra
Jasno
31 °C / 12 °C
Daniel
Pondelok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Magdaléna
Utorok
Búrky
29 °C / 11 °C
Oľga
Streda
Prehánky, búrky
28 °C / 12 °C
Vladimír
Štvrtok
Polooblačno
25 °C / 7 °C
Jakub
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd