Vo vesmíre došlo takmer k zrážke satelitu s raketou. Od seba boli pár metrov

Peter Minárik

V nočných hodinách došlo na obežnej dráhe Zeme k zaujímavému a pomerne k obávanému incidentu Takmer sa zrazili dve vesmírne telesá, ktoré nakoniec preleteli od seba vo vzdialenosti pár metrov.

V nočných hodinách došlo nad Antarktídou takmer k zrážke dvoch vesmírnych telies. Na vzdialenosť pár metrov sa priblížil nefunkčný ruský satelit s pozostatkami čínskej rakety.

Odborníci z LeoLabs pozorne skúmali možný incident. O hroziacej zrážke informovali ešte v stredu. Starý ruský satelit sa mohol zraziť s čínskou raketou. Pôvodne sa očakávalo, že sa minú vo vzdialenosti menšej ako 25 metrov a pravdepodobnosť zrážky bola okolo 20 %.

simulácia možného stretu, zdroj: LeoLabs
simulácia možného stretu, zdroj: LeoLabs

Až niekoľko hodín pred potencionálnym stretom týchto dvoch telies bolo jasné, že sa zrejme nezrazia. Očakával sa prelet vo vzdialenosti 25 metrov, ktorý sa tak upresnil, no odhadovaná nepresnosť predikcie bola +-18 metrov. 

Udalosti sa prisudzovala vysoká priorita, nakoľko potencionálna zrážka mohla vyprodukovať desiatky tisíc úlomkov, ktorých celková váha by mohla dosiahnuť až 2800 kg.