Vpád arktického vzduchu nás nečaká. Zima bude aj naďalej slabá

17.01.2020 o 11:18 - Ľubomír Franko

Tohtoročná zima je veľmi slabá. Snehu je málo a v nížinách sa takmer vôbec nevyskytuje. Najbližšie dni zmenu neprinesú, aj naďalej bude nadpriemerne teplo a snehu bude málo. 

Vpád arktického vzduchu nás nečaká. Zima bude aj naďalej slabá

Tohtoročná zima je na Slovensku veľmi slabá. Sneh sa síce vyskytuje na viacerých miestach, ide ale len o stredné a vyššie polohy na severe a severovýchode Slovenska. V nížinách sa nenachádza vôbec, s výnimkou oblastí s priemyselným snežením.

Aj podľa štatistík je tohtoročná zima z hľadiska snehovej pokrývky veľmi slabá. Uvádza to aj Slovenský hydrometeorologický ústav vo Facebookovom príspevku z 9. januára: ,,Napríklad Prešov a Kamenica nad Cirochou mali doteraz už 11 dní so snehovou pokrývkou, ale Kuchyňa a letisko v Bratislave mali doteraz iba jeden deň so snehom. Navyše na juhozápade bol na viacerých miestach sneh na zemi naposledy 2.decembra, takže tu sa o poriadnej zime veľmi rozprávať naozaj nedá."

Snehová pokrývka 17.1.2020
Snehová pokrývka 17.1.2020

Situácia sa od vtedy nezmenila. Aj naďalej pozorujeme nadpriemerné teploty a v druhej januárovej dekáde prakticky nesnežilo. 

Príde ešte poriadna zima?

Mnohí z nás by sme si priali, aby na Slovensko konečne dorazila poriadna zima so snehom a mrazmi, proste so všetkým, čo k tomu patrí. Predikcie ale zatiaľ s týmto scenárom nepočítajú. 

Naznačuje to aj stabilita polárneho vortexu. Polárny vortex je oblasť nízkeho tlaku vzduchu vysoko nad zemskými pólmi. Ten, ktorý sa nachádza nad severným pólom a teda ten, ktorý ovplyvňuje počasie u nás, je aktuálne veľmi stabilný.

Na animácii môžeme pozorovať, že najchladnejšia časť polárneho vortexu si drží svoj tvar a nerozpadá sa. Ide o teplotu vo výške 10 hPa. Môžeme pozorovať, že okolo 22. januára sa očakáva chladnejšie počasie, no tvar polárneho vortexu ostáva konzistentný, čo naznačuje, že výrazný vpád studeného vzduchu nehrozí. 

Znamená to, že polárna masa vzduchu je ,,uväznená" tam, kde má byť, v širokej oblasti okolo severného pólu. Počas najbližších dní predikcie nepočítajú so zmenou a preto môžeme očakávať stabilné a nadpriemerne teplé počasie (aj napriek tomu že oproti terajším teplotám sa v období po 22. januári ochladí).

Zrážky počas najbližších dní síce očakávame (najme po 22. januári), no nebude ich veľa. Sneženie sa môže vyskytnúť aj v nížinách, no výdatné nebude a tohtoročná zima bude aj naďalej veľmi slabá. 

Reklama MediaAd