Vrak Titanicu pohlcuje oceán čoraz rýchlejšie. Jeho skorodovaný trup požierajú doteraz neznáme baktérie, ktoré sa živia kovmi.
Vrak slávneho transatlantického parníka RMS Titanic leží na dne Atlantického oceána približne 650 kilometrov východne od kanadskej provincie Newfoundland. Koncom júla ho opäť navštívili výskumníci z OceanGate Expeditions, ktorí vrak skúmajú pomocou ponorky Titan. V pondelok informovali o výsledkoch svojej výpravy.
Uviedli, že Titanic, ktorý odpočíva v hĺbke približne 3800 metrov, je vo viditeľne horšom stave ako pred rokom.
„Prirodzene ho požiera oceán," povedal Stockton Rush, ktorý viedol poslednú expedíciu k vraku Titanicu. V roku 2021 aj jeho spoločnosť potvrdila, že rozpad vraku mal za následok okrem iného aj zrútenie stožiara lode.
Za čoraz rýchlejšie ničenie vraku je zodpovedný unikátny druh hlbokomorských baktérií, Halomonas titanicae. Živia sa lodným železom a oceľou a zanechávajú hrdzavé útvary, ktoré pripomínajú cencúle.
Tieto baktérie boli prvýkrát objavené v roku 2010 na Titanicu a po ňom ich aj pomenovali. Útvary vytvorené týmito baktériami sú veľmi krehké a v dôsledku toho sa celý vrak rozpadá čoraz rýchlejšie.
„Myslím, že Titanic má ešte 15 alebo 20 rokov. Nemyslím si, že by mal viac času", povedala doktorka Henrietta Mannová z Dalhousie University v Kanade, ktorá ešte skôr skúmala vrak. Najnovšie skúmanie vraku lode môže tieto predpovede potvrdiť.
Špeciálny výskumný tím sa aj vďaka videám, ktoré natočila posádka Titanu, snaží dozvedieť viac o tom, ako vrak ležiaci na dne Atlantického oceánu ovplyvňuje prírodné prostredie.
„Toto spojenie biológie, ekológie, archeológie a mapovania GIS predstavuje jedinečný príspevok k štúdiu Titanicu a čo je možno ešte dôležitejšie, dna oceánu. Dnes máme lepšie mapy mesačného povrchu ako zemských oceánov a to sa musí zmeniť," povedal Steve W. Ross, hlavný vedec OceanGate Expeditions.