Výbuch sopky v Karibiku: Evakuovali tisícky ľudí

Veronika Sádovská

Sopka vybuchla v piatok o 8:41 miestneho času (u nás 14:41). Dym a popol stúpajú doteraz do niekoľko kilometrových výšok a evakuovali už takmer 5 000 ľudí.

Sopka La Soufiere sa nachádza na ostrove Svätý Vincent. Jej ranný výbuch spôsobil, že celá oblasť sa ponorila do tmy a dym a popol takmer úplne zastreli ranné slnko.

Ľudí z priľahlých oblastí evakuovali výletné lode. Dokopy museli presunúť z postihnutého regiónu vyše 4 500 ľudí. Ostrov dostal k dispozícii dve výletné kráľovské lode (Sv. Vincent a Grenadíny patria do Spoločnosti národov, ktoré uznávajú za svoju hlavu britskú kráľovnú). Na tie majú však povolený vstup len ľudia zaočkovaní proti novému koronavírusu.

Erupcia ešte neskončila, dym a popol sopka chŕli doteraz do mohutných výšok. Internet zaplavili impozantné fotografie sopečnej činnosti a oblačnosti. Sopečný popol a prach v atmosfére v blízkosti sopky môže spôsobiť aj meškania letov či ich odklon od pôvodných letových plánov.

Kvôli hrozbe ďalších erupcií červená zóna, ktorá má byť evakuovaná zasahuje vyše 16 000 obyvateľov. Niektorí nájdu dočasné prístrešie v rôznych centrách priamo na ostrove Svätý Vincent, iných prichýlia na blízkych ostrovoch Santa Lucia, Granada, Barbados a Antigua.

Kým sa situácia vráti do normálu, môže to trvať niekoľko dní ale aj mesiacov. Zvýšená seizmická aktivita bude pretrvávať ešte dlho, keďže táto erupcia bola prvá po 45 ročnom spánku tejto sopky.

La Soufiere nepatrí k vysoko aktívnym sopkám. Prebúdza sa menej často, zato však oveľa hrozivejšie a prináša so sebou aj mnoho obetí. Naposledy sopka vybuchla v roku 1976. K dokumentovaným erupciám došlo aj v rokoch 1718, 1812 a 1902. Druhá z nich (v roku 1812) mala za následok smrť 1 608 ľudí.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
31 °C / 15 °C
Kamila
Zajtra
Jasno
33 °C / 15 °C
Dušana
Sobota
Polooblačno
30 °C / 14 °C
Iľja
Nedeľa
Jasno
31 °C / 12 °C
Daniel
Pondelok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Magdaléna
Utorok
Búrky
29 °C / 11 °C
Oľga
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd