To čo sa očakávalo počas celého dňa práve nastáva. Nad západným Slovenskom doslova vybuchla búrková činnosť, ktorá čerpá zo zásob veľmi vlhkého a instabilného vzduchu, ktorý sa tu počas celého dnešného dňa prehrieval a kumuloval.
Vzduchová hmota, ktorá sa nachádza nad západným Slovenskom pôsobí počas dnešného dňa ako sud pušného prachu. Začalo to už ráno, kedy sa cez Podunajskú nížinu presúvala búrka, ktorá vzduch ešte viac zvlhčila a ktorý sa počas dnešného celého dňa prehrieval.
Dnes sa búrky vyskytovali predovšetkým nad stredným a východným Slovenskom, pričom numerické modely počítali s tým, že západ a Rakúsko sa dočká podvečer až večer a tak sa aj stalo.
Podvečer zasiahla búrka najskôr Viedeň, kde priniesla rekordnú letnú búrku, ktorá sa tu ešte nevyskytla a atakuje sa dokonca historický denný rekord v úhrne zrážok, ktorý pochádza ešte spred dvoch storočí, kedy v roku 1885 tu spadlo 139 mm. Dnes tu majú už takmer 120 mm a do polnoci ešte niečo pribudne.
Na západe sa zatiaľ veľa búrok nevyskytlo, ale to sa práve teraz mení a nad Podunajskou nížinou vznikajú pomerne rýchlo veľmi intenzívne búrky.
Na západnom Slovensku, predovšetkým v Podunajskej nížine sa musia pripraviť na búrlivý večer a búrlivú noc. Búrky vznikajú už aj priamo nad Bratislavou, ktorej sa búrky zatiaľ vyhýbali.
Intenzívna búrka sa aktuálne vyskytuje naprieč celou diaľnicou D1 od Bratislavy až po Trnavu.
Ešte silnejšie búrky vznikajú v Podunajskej nížine, kde to ožilo po prekročení Dunaja. Najsilnejšie búrky práve teraz mieria do okresov Nové Zámky, Komárno, Levice, Nitra a Trnava.
Búrky sú však v oveľa väčšom pohybe ako počas dnešného dňa, čo znižuje pravdepodobnosť bleskových povodní. Nemožno však stále vylúčiť riziko prívalových povodní a to na miestach, kde sa búrka zastaví. Sledujte pohyb búrok na radare.