Stredná Európa nie je jediným miestom, kde práve intenzívne prší. Aj Saharu, jedno z najsuchších miest sveta, zasiahli v septembri neobvykle silné dažde.
Aj keď je Sahara jedným z najsuchších miest sveta, zrážková činnosť tu nie je ničím neobvyklým. Aktuálne výdatné dažde ale postihli aj severnejšie položené a obvykle výrazne suchšie oblasti.
Meteorologické modely ukazujú, že v niektorých častiach Sahary by mohol spadnúť až päťnásobok priemerných septembrových zrážok.
Podľa vedcov by súčasné výdatné dažde mohli súvisieť s neobvykle pokojnou sezónou hurikánov v Atlantiku. Tá síce obvykle vrcholí až v polovici septembra, podľa skorších predpovedí ale mala byť v dôsledku vysokých oceánskych teplôt oveľa intenzívnejšia.
Saharská púšť sa po zriedkavých dažďoch na prelome augusta a septembra, ktoré priniesli viac ako 500 % priemerného mesačného úhrnu v regióne, neobvykle zazelenala.
Satelitné snímky teraz ukazujú vplyv intenzívneho dažďa na región, pričom vegetácia v roku 2024 v porovnaní s rokom 2023 rastie aj v severnejších častiach Afriky, ktoré sú typické suchou púšťou.
Časť vedcov sa prikláňa k vysvetleniu, že ide o prirodzený klimatický výkyv, iní jednoznačne vinia globálne otepľovanie. Niektorí tvrdia, že pravda je uprostred. Zrejme sa nad Saharou stretli prirodzené vplyvy s dôsledkami globálneho otepľovania.
Podľa niektorých klimatických modelov by sa výdatná zrážková činnosť mohla v dôsledku ohrievajúcich sa oceánov v budúcnosti posunúť viac na sever, a aj v súčasnosti suchších oblastiach Afriky by tak mohlo viac pršať.
Podľa Karstena Hausteina, výskumníka klímy z Lipskej univerzity v Nemecku, existujú dve možné príčiny tohto podivného posunu na sever.
„Prechod z El Niño do La Niña mohol ovplyvniť to, ako ďaleko na sever sa táto zóna posunula toto leto,“ povedal Haustein.
El Niño – prirodzený klimatický model, ktorý sa vyznačuje vyššími teplotami oceánov v rovníkovej oblasti Tichého oceánu, ktoré sú vyššie ako priemerné – zvyčajne vedie k suchším než normálnym podmienkam vo vlhkých častiach západnej a strednej Afriky. La Niña môže mať opačný efekt.
Ďalším významným faktorom je globálne otepľovanie.
Štúdia publikovaná v časopise Nature tento rok v júni zistila, že posuny smerom na sever v tejto zóne by sa mohli v najbližších desaťročiach vyskytovať častejšie, pretože hladiny oxidu uhličitého – vedľajšieho produktu znečistenia fosílnymi palivami – stúpajú a svet sa otepľuje