VYHLIADKA na marec: Hrozia nám búrky, teploty vystúpia nad +20 °C a príde ešte aj sneženie

20.03.2023 o 22:27 - Peter Minárik

Uplynulé dni panovalo na našom území stabilné počasie, avšak predpovede naznačujú, že už čoskoro nás čaká turbulentné počasie. Do konca tohto mesiaca zažijeme hneď niekoľko meteorologických zvratov od vysokých teplôt, cez búrky až po sneženie.

Predpovede počasia na nasledujúcich 10 dní naznačujú, že nás čaká veľmi zaujímavé a pomerne pestré počasie. Vysoké teploty sa budú striedať s ochladením a to by mohlo byť také výrazné, že na naše územie môže ešte doraziť aj sneženie. To však nie je ani v apríli nič výnimočné.

Pred nami sú teploty nad +20 °C

Už v nadchádzajúcich hodinách sa bude na našom území otepľovať. V utorok cez naše územie postúpi teplotne nevýrazný studený front, ktorý prinesie slabšie prehánky predovšetkým na sever a východ nášho územia.

Za týmto studeným frontom sa začne nad naše územie rozširovať tlaková výš. Opäť sa tak vyčasí a od stredy nás čaká pomerne stabilné, jasné až polooblačné počasie. Stred tejto tlakovej výše sa pomerne rýchlo presunie cez naše územie a dostaneme sa tak na zadnú stranu tejto tlakovej výše, čím k nám bude prúdiť teplý vzduch od juhozápadu až západu.

Vďaka tomu začnú teploty na našom území stúpať a teploty by sa mohli dostať na hodnoty, na ktoré sa tento rok ešte nedostali. Maximálne denné teploty by mali na Slovensku vo štvrtok a v piatok atakovať až hodnotu okolo +22 °C.

Počasie tak poteší naozaj vysokými jarnými teplotami, no takéto priaznivé počasie sa neudrží dlho. Už v piatok vo večerných hodinách by mal počasie začať ovplyvňovať studený front, ktorý prinesie zmenu a odštartovať by ju mohli aj búrky.

Cez víkend mierne ochladenie

Počas víkendu by malo na našom území prevládať prevažne premenlivé počasie s prehánkami a s búrkami, ktoré sa budú vyskytovať predovšetkým na severe a východe nášho územia. Stále by sme však mali nachádzať v teplejšom vzduchu a denné teploty by sa počas víkendu mali pohybovať v intervale +10 až +17 °C. Výraznejšia zmena sa očakáva až v závere tohto týždňa a na začiatku toho budúceho.

Jadranka môže priniesť návrat snehu

Vyhliadka na začiatok nového týždňa naznačuje veľmi zaujímavé počasie. Nad Stredomorím sa prehĺbi výrazná tlaková níž, ktorá v pondelok postúpi cez Balkán smerom do našej oblasti. Pôjde o ďalšiu tzv. Jadranku.

Zároveň by sa však nad Baltským morom mala nachádzať ďalšia tlaková níž okolo ktorej do Európy vpadne chladnejší vzduch od severozápadu až severu. Na začiatku nového týždňa nás tak čaká chladné aj vlhké počasie, čim by mali teploty poklesnúť a súčasne s tým aj hranica sneženia. Podľa všetkého to vyzerá tak, že snežiť by mohlo opäť napríklad v severných regiónoch Slovenska.

Zároveň však blízkosť jednotlivých tlakových níží prinesie do našej oblasti veľmi veterné počasie. V pondelok tak počítajte na Slovensku s dažďom a so silným vetrom. V utorok sa výrazne ochladí a na našom území sa denné teploty prepadnú opäť na jednociferné hodnoty.

Počasie tak prinesie na Slovensko nasledujúce dni teplé počasie a aj možné búrky, no na prelome týždňov príde k výraznému ochladeniu a začiatok nového týždňa bude v znamení veterného a chladného počasia.

To by sa malo udržať takmer do konca mesiaca. Otepľovať by sa malo začať v posledných desiatkach hodín marca. Vývoj deň po dni si pozrite TU >>>

Reklama MediaAd