VYHLIADKA: September končí, začína október. Takéto počasie prinesie

29.09.2023 o 18:31 - Peter Minárik

September sa pomaly blíži ku svojmu koncu a zostávajú mu posledné hodiny. Už teraz je však jasné, že september bol mimoriadne teplý a inak to nebude ani v októbri. Vyhliadky naznačujú, že teplý bude predovšetkým začiatok mesiaca. Ku koncu mesiaca bude viac zrážok a teploty poklesnú.

VYHLIADKA: September končí, začína október. Takéto počasie prinesie
ilustračné foto Pixabay

Už je jasné, že tohtoročný september bude na našom území najteplejší v histórii meteorologických meraní. September ešte síce neskončil, ale priemerná denná teplota je už mimoriadne vysoká a nezmenia to ani posledné hodiny.

Rekordne teplý september

Ako informoval SHMÚ, tak najteplejšie bolo na bratislavskej Kolibe, kde priemerná septembrová teplota ku včerajšiemu dňu bola 20,0 °C a blízko tejto hranice je teplota vzduchu za september aj na staniciach Žihárec, Veľké Lovce a Bratislava-letisko. O niekoľko desatín °C sa takto zmení rekordná hodnota priemernej mesačnej teploty vzduchu na Slovensku v tomto prvom jesennom mesiaci. 

Od roku 1951 je rekord tejto charakteristiky teploty vzduchu na Slovensku z Gabčíkova (19,4 °C) zo septembra v roku 2011. Takáto vysoká priemerná mesačná teplota vzduchu v septembri je v našich klimatických podmienkach porovnateľná s normálnymi hodnotami tejto charakteristiky teploty vzduchu v júni.

Október začne s teplým počasím

September tak máme pomaly za sebou a pozornosť sa sústredí na október. Predpovede naznačujú, že začiatok mesiaca bude opäť veľmi teplý.

Začiatok októbra poznačí tlaková výš, ktorá sa nasunie nad naše územie od západu a opäť prinesie prevažne slnečné a veľmi teplé počasie. V porovnaní s dlhodobým normálom budú teploty o zhruba 5 °C vyššie ako je bežné.

Postupne by sa malo ochladiť a teploty by mali poklesnúť, no stále by sa priemerná teplota v októbri mala pohybovať o 1 až 3 °C vyššie ako je dlhodobý normál.

Po zrážkovej stránke bude prvá polovica októbra suchá a zrážok bude málo. Prvá polovica mesiaca by mala skončiť zrážkovo podpriemerná. Zmena príde až v závere októbra, kedy sa očakávajú jednotlivé frontálne vlny a druhá polovica októbra by mala byť naopak zrážkovo nadpriemerná.

Mesiac október ako celok by mal skončiť teplotne nadpriemerný a zrážkovo priemerný.

Reklama MediaAd