VYHLIADKA: Slnečné počasie nečakajte! Našu oblasť zasiahnu výdatné dažde a po nich prídu búrky

Peter Minárik

Vyhliadka počasia na nadchádzajúce dni nemá pre nás priaznivé správy. Apríl bol vo svete síce štvrtým najteplejším v histórii, ale priamo na našom území bol chladný. Podobne to vyzerá, že takto dopadne aj máj. Počasie totiž nadchádzajúce dni chystá veľmi veľa zrážok, ktoré vystriedajú síce o čosi vyššie teploty, ale aj početné búrky.

Predpoveď počasia naznačuje, že našu oblasť zasiahne v nadchádzajúcich dňoch veľmi nepriaznivé počasie. Ak ste dúfali, že máj konečne prinesie tridsiatky a veľa slnečných lúčov, tak vás sklameme. Počasie by v nadchádzajúcich dňoch malo byť veľmi nepriaznivé. Najskôr nás zasiahnu výdatné dažďe a po nich udrú búrky.

Hneď na úvod však poznamenáme jednu skutočnosť. Čo nás čaká nadchádzajúce dni priamo na našom území, je stále veľmi nejasné a otázne. Vieme len jednu vec, a to, že slnečné a teplé počasie nás rozhodne nečaká.

Mieria dážď a sneženie, ktoré môžu spôsobiť problémy

Do štvrtka priamo na našom území neočakávajte nejaké zásadné zhoršenie počasia. To sa však začne zásadne zhoršovať v okolitých krajinách. Nadchádzajúce dni totiž budú pod vplyvom rozsiahlej tlakovej níže, ktorá sa zo Stredomoria nasunie nad Alpy a tu bude zotrvávať niekoľko nadchádzajúcich dní.

Táto tlaková níž bude do strednej Európy, ako aj na Balkán či do severného Talianska pumpovať veľmi teplý a zároveň vlhký vzduch, ktorý bude veľmi bohatý na zrážkovú činnosť.

Celú alpskú oblasť vrátane Talianska, Nemecka, Rakúska, Česka a Balkánu čaká veľmi upršané počasie, ktoré do víkendu môže priniesť desiatky milimetrov zrážok. Zároveň sa ochladí a v Alpách už od výšky 1500 m n. m. môže dokonca aj snežiť, pričom sneženie môže byť aj výraznejšie.

Očakávané zrážky by mohli priniesť aj viac ako 100 mm, čo by mohlo rozvodniť toky hneď v niekoľkých štátoch. Nateraz nejasný je presný vývoj na našom území.

Na Slovensku zatiaľ zrážky len okrajovo

Celé toto zrážkové pole sa bude obtáčať okolo spomínanej tlakovej níže, pričom Slovensko bude na jeho okraji. Doslova za našimi hranicami v Maďarsku či v Rakúsku bude výdatne pršať, zatiaľ čo na našom území sa len zväčší oblačnosť. Predpoveď sa celkom iste bude upresňovať. Pôvodne malo výdatne pršať aj na našom území. Dnes sa očakáva, že zrážkové pole predsa len zasiahne aj naše územie, no zatiaľ výlučne západnú časť Slovenska,

Zrážkové pole by sa nad západné Slovensko malo nasunúť počas piatka a celý piatok, ako aj väčšiu časť soboty bude na západnom Slovensku pršať. Napršať by tu malo do 20 mm zrážok. Ako vidieť, tak západne od nás budú zrážky oveľa výdatnejšie.

najvýraznejšie zrážkové pole by malo ležať západne od nášho územia
najvýraznejšie zrážkové pole by malo ležať západne od nášho územia

Od nedele daždivo

Na záver týždňa by nás mala začať ovplyvňovať tlaková níž z Jadranu. Prinesie ďalšiu vlnu zrážok, ktorá zasiahne naplno aj Slovensko. Rozpršať by sa malo na celom území, pričom zrážky by mali ustať v utorok budúceho týždňa.

Potom by sa podľa vyhliadok malo počasie upokojiť, no len dočasne. Zhruba po 18. máji by sa malo na našom území otepliť a teploty by mohli vystúpiť aj nad +25 °C.

V druhej polovici mája príde obdobie búrok

Podľa dnešných predpovedí by druhá polovica mája mala začať postupným oteplením. Do našej oblasti by mal začať prúdiť teplejší, no zároveň vlhší vzduch, ktorý sa bude v priebehu dňa veľmi dobre labilizovať.

Predpovedné modely naznačujú, že búrky by mali byť na dennom poriadku. Počas dopoludnia by mohlo byť teda teplejšie, no na pocit dusnejšie a v priebehu dňa bude búrlivo. Búrky by mali byť nebezpečné predovšetkým prívalovými zrážkami, čo je pre takúto synoptickú situáciu pomerne bežné.

Ak teda čakáte na prvé horúčavy a slnečné dni, tak vás sklameme. Nič taká nám aktuálne predpovede neponúkajú a na obzore sú skôr dažde a búrky.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
29 °C / 13 °C
Vladimír
Zajtra
Polooblačno
26 °C / 7 °C
Jakub
Piatok
Skoro jasno
29 °C / 8 °C
Anna Hana
Sobota
Jasno
34 °C / 12 °C
Božena
Nedeľa
Horúco
37 °C / 8 °C
Krištof
Pondelok
Prehánky, búrky
30 °C / 15 °C
Marta
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd