Vykúpenie je tu. Na Slovensku vznikajú prehánky a búrky. Miestami už výraznejšie zapršalo

Dominik Cenkner

Na Slovensko konečne dorazili vytúžené zrážky. Po dlhých dňoch a týždňoch suchého počasia sa dnes nad naším územím začali vytvárať prehánky a búrky, ktoré prinášajú prvú výraznejšiu vlahu po rekordne suchom období.

Dnešný deň sa nesie v znamení zvlneného studeného frontu, ktorý sa už niekoľko dní vlní nad Európou a dnes začal ovplyvňovať aj počasie na Slovensku. Front v predchádzajúcich dňoch prinášal výrazné zrážky a búrky do Nemecka, Česka a Rakúska, kde lokálne spadli aj desiatky milimetrov zrážok. Dnes sa konečne dostala vlna zrážok aj nad naše územie, ktoré má za sebou historicky veľmi suchý apríl a výrazný deficit zrážok.

Prvé prehánky sa začali vytvárať už počas dopoludnia v horských oblastiach severnej polovice Slovenska. Situácia sa následne začala postupne zhoršovať a krátko po 12:00 h sa podľa radarových snímok sformovali prvé búrkové bunky v oblasti Handlovej. Práve tam odštartovala dnešná búrková aktivita, ktorá sa následne začala rozširovať do ďalších regiónov Slovenska.

 
 

Búrky a prehánky sa spočiatku sústreďovali predovšetkým na sever Banskobystrického kraja a do oblastí Žilinského kraja. Postupne pribúdali ďalšie zrážkové bunky a do 14. hodiny sa búrková aktivita rozšírila aj do oblasti Oravy a na juhovýchod Slovenska. Atmosféra sa postupne stáva labilnejšou a prehánok začína pribúdať.

Doposiaľ na Slovensku udrelo približne 30 bleskov. Dnešné búrky však zatiaľ neprinášajú výrazné nebezpečné sprievodné javy. Ide najmä o prehánky a búrky sprevádzané zosilneným dažďom a lokálne aj intenzívnejšou bleskovou aktivitou. V ojedinelých prípadoch sa môžu vyskytnúť aj menšie krúpy, no dominantným javom sú aktuálne zrážky, ktoré Slovensko po extrémne suchom období nevyhnutne potrebuje.

Miestami už zapršalo aj výdatnejšie

Prvé úhrny zrážok sa začali objavovať už krátko po poludní. Do 14. h patrili medzi najvýraznejšie namerané úhrny hodnoty z Turčianskych Teplíc, kde za posledné dve hodiny spadlo 8,4 mm zrážok. Výraznejšie zapršalo aj v Červenom Kláštore, kde namerali 3,1 mm, a v Oravskej Lesnej, kde spadlo 2,9 mm zrážok. Ďalšie zrážky zaznamenali aj stanice Liptovský Hrádok a Oravský Podzámok s úhrnom 1,6 mm a na Štrbskom Plese s úhrnom 1,0 mm.

S pribúdajúcimi hodinami zrážok ďalej pribúdalo a po 14. hodine sa na čelo rebríčka zrážkových úhrnov dostala stanica Lokca - Biela Orava. Tá aktuálne eviduje už 11,9 mm zrážok, čo je zatiaľ najvyšší zaznamenaný úhrn dnešného dňa na Slovensku. Výraznejšie zrážky sa tak aktuálne koncentrujú najmä do severných oblastí krajiny, predovšetkým do regiónov Oravy a severného stredného Slovenska.

Tieto zrážky prichádzajú v mimoriadne dôležitom čase. Slovensko má za sebou extrémne suché obdobie a na viacerých miestach nepršalo celé týždne. Situácia bola kritická nielen pre poľnohospodárov, ale aj pre lesy a vodné toky. Pôda je na mnohých miestach výrazne vysušená, čo znamená, že intenzívnejší dážď môže mať lokálne problém vsakovať sa do zeme. Aj napriek tomu ide o veľmi vítanú vlahu, ktorá aspoň čiastočne zmierni povrchové sucho.

Búrková aktivita bude pokračovať aj v ďalších hodinách. Prehánky a búrky sa budú naďalej vytvárať najmä v oblastiach stredného a severného Slovenska, pričom vo večerných hodinách sa očakáva aj aktivita na západe krajiny. Práve od juhozápadu by sa mali smerom nad naše územie presúvať ďalšie zrážkové systémy z Rakúska a z oblasti Álp.

 

Aj keď dnešné búrky zatiaľ neprinášajú extrémne nebezpečné prejavy počasia, situáciu bude potrebné naďalej sledovať. Každý ďalší milimeter zrážok je však pre Slovensko po rekordne suchom období mimoriadne dôležitý a dnešné prehánky a búrky predstavujú prvé výraznejšie vykúpenie po dlhom období bez dažďa.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky, búrky
25 °C / 9 °C
Monika
Zajtra
Prehánky, búrky
24 °C / 7 °C
Ingrida
Sobota
Skoro jasno, búrky
25 °C / 5 °C
Roland
Nedeľa
Jasno
27 °C / 7 °C
Viktória
Pondelok
Búrky
23 °C / 11 °C
Blažena
Utorok
Občasný dážď
20 °C / 10 °C
Pankrác
Stiahnite si našu novú aplikáciu o počasí Stiahnuť Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe
Reklama MediaAd