Vyschla ďalšia slovenská rieka. Sucho sa stále zvýrazňuje a vysychajú aj ďalšie rieky

23.07.2022 o 09:14 - Peter Minárik

Slovensko, ale aj mnohé ďalšie štáty Európy zažívajú extrémne suchý rok. V niektorých lokalitách nepršalo už týždne a sucho trápi aj náš región, pričom v niektorých oblastiach je situácia doslova kritická. Vysychajú ďalšie slovenské rieky

Počasie na Slovensku v uplynulých týždňoch veľa zrážok neprinieslo. Ak sa aj vyskytli výraznejšie zrážky tak prevažne sa jednalo o zrážky z búrok, ktoré pre vlahu, respektíve výdatnosť vodných zdrojov absolútne nie sú postačujúce.

Zrážky, ktoré produkujú búrky sú totiž miestami aj výdatné, no aj keď spadne niekoľko desiatok milimetrov zrážok, tak takéto výrazné zrážky zvyknú spadnúť v krátkej dobe a vlahu nestihne pôda absorbovať. Väčšina zrážok tak rýchlo stečie do povodia.

Výraznejšia tlaková níž, ktorá by priniesla výdatnejšie zrážky sa už niekoľko týždňov neobjavila a vyhliadky počasia naznačujú, že tak skoro sa ani neobjaví. S končiacim sa letom, tak bude sucho ešte oveľa výraznejšie.

Nedostatok vody na pitie aj v riekach

Už niekoľko týždňov bojujú mnohé regióny Slovenska so suchom. Na strednom a východnom Slovensku chýba za tento rok priemerne okolo 100 až 150 mm zrážok.

Obzvlášť kritická je situácia v Banskobystrickom kraji, kde už množstvo vodných zdrojov vyschlo a ľudia sú nútení výrazne šetriť vodou. Niet sa čomu čudovať. Veď napríklad na Sliači, kde je sucho najvýraznejšie chýba od začiatku tohto roka až 200 mm zrážok, čo je pre lepšiu predstavu 200 litrov vody na 1m2 pôdy.

Sucho sa neprejavuje len na výdatnosti vodných zdrojov, ale aj na stave vodných hladín. Rieky a potoky na Slovensku vysychajú. Jedna z prvých riek, ktorá vyschla a je vyschnutá už vyše mesiaca je časť toku rieky Bodva. Rieka Bodva je vyschnutá od Moldavy nad Bodvou až po Žarnov. Na úseku zhruba 15 km je úplné sucho a uhynuli všetky ryby.

vyschnutá rieka Bodva, foto: František Iván/TASR
vyschnutá rieka Bodva, foto: František Iván/TASR

Vyschla rieka Rajčanka

Takéto problémy sú však ja na ďalších väčších riekach. Pre nedostatok zrážok a sucho vysychá aj rieka Rajčanka v Rajeckej doline. Tento vodný tok vyschol napríklad od obce Fačkov po obec Rajecká Lesná.

Vysoké teploty, ktoré sa v uplynulých dňoch šplhali vysoko cez +30 °C a akútny nedostatok zrážok, keď v uplynulých týždňoch v tomto povodí spadlo len zopár milimetrov tak majú vplyv aj na ďalší slovenský tok.

Takto to aktuálne vyzerá na rieke Rajčanka pri Rajeckej Lesnej. Tento vodný tok je prítokom rieky Váh v Žiline.

takto to vyzeralo včera na rieke Rajčanka pri Rajeckej Lesnej, foto: Michal Matušík
vyschnutá Rajčanka, foto: Michal Matušík, iMeteo.sk

Mimoriadne nízky vodný stav je však aj na ďalších tokoch. Vysychá rieka Chvojnica, kde dosahuje hladina výšku 2-3 cm, no úplne vyschol aj Brezovský potok v Brezovej pod Bradlom. Vyschnutý je aj Tovársky potok na Považí, ktorý je prítokom Váhu. Mimoriadne nízky stav je aj na Liptovskej Mare.

V nadchádzajúcich dňoch sa zlepšenie meteorologickej situácie neočakáva, a tak na našom území celkom určite vyschnú aj ďalšie vodné toky a situácia sa ešte zhorší. Ako vyzerá situácia na august, aké teploty sa očakávajú a kedy sa situácia zlepší a zaprší sa dozviete TU.