Výstrahy nekončia: Na toto si dnes dávajte pozor

Výstrahy nekončia: Na toto si dnes dávajte pozor
Ema Bazhaykin

Prvý víkendový deň prinesie extrémne počasie nielen vo forme vysokých teplôt – dnes počítajte aj s búrkami.

Letné prázdniny sa preklopili do poslednej štvrtiny, s ktorou vrcholí aj aktuálna vlna horúčav.

Horúčav sme si počas tohto leta neužili veľa, včerajší deň nám však pravdepodobne priniesol ich vrchol po 15:00 h, keď na stanici v Mužli teploty dosiahli +37,5 °C.

Poriadne horúco však bude aj dnes a výstrahy prvého aj druhého stupňa zostávajú v platnosti pre viaceré okresy.

 
 

Dnes si dajte opäť pozor na horúčavy

Na našom území vrcholí príliv teplého, pôvodom tropického vzduchu, ktorý konečne potešil aj priaznivcov tepla a vytlačil teploty nad hranicu super-tropického dňa (počas ktorého teploty prevyšujú hranicu +35 °C).

Napriek tomu, že dnes už neočakávame také horúčavy, aké sme zažili včera, horúco bude aj dnes.

 
 

Výstrahy pred vysokými teplotami platia pre  južnú polovicu nášho územia spolu s niekoľkými severnejšími regiónmi.

d
zdroj: iMeteo

Zatiaľ čo v okresoch s prvým stupňom varovania môžu teploty vystúpiť k +34 °C, v najjužnejších okresoch s druhým stupňom varovania to môže byť až +36 °C, lokálne aj viac.

Dnešné maximálne teploty
Dnešné maximálne teploty, zdroj: iMeteo

Po horúčavách čakajte búrky a ochladenie

Od nedele nás čaká citeľné ochladenie, ktoré ukončí aktuálnu vlnu horúčav.

Počas popoludnia začne od západu postupovať studený front, ktorý prinesie prehánky a miestami aj búrky.

Najvyššia pravdepodobnosť výskytu búrkovej činnosti je na západnom a severozápadnom Slovensku, kde môžu búrky priniesť aj krúpy alebo intenzívne prívalové zrážky. Na východe sa búrky môžu objaviť až v priebehu nedele.

 

Príchod studeného frontu znamená nielen búrky, ale aj citeľnú zmenu teplôt. Počas nedele sa očakáva pokles denných teplôt na príjemnejších +25 až +30 °C, v Prešovskom, Žilinskom kraji a na dolnom
Spiši väčšinou +21 až +25 °C. 

e
Maximálne denné teploty v nedeľu, zdroj: iMeteo

Zmena teploty v priebehu 24 hodín tak niekde bude predstavovať 10 až 12 °C.

f
zdroj: iMeteo

 

 

Ani noci už nebudú tropické – teplota vzduchu klesne pod +20 °C, čo prinesie úľavu predovšetkým ľuďom citlivým na horúčavy.

Aj keď extrémne horúčavy končia, leto zostáva a od začiatku týždňa nám teploty opäť lokálne porastú nad +30 °C.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Občasný dážď
9 °C / 1 °C
Ambróz
Zajtra
Občasný dážď
9 °C / 0 °C
Marína
Utorok
Oblačno
11 °C / 0 °C
Izabela
Streda
Hmla
9 °C / 0 °C
Radúz
Štvrtok
Polooblačno
11 °C / 4 °C
Hilda
Piatok
Hmla
9 °C / 0 °C
Otília
Stiahnite si našu novú aplikáciu o počasí Stiahnuť Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe
Reklama MediaAd