Vzácny fenomén na Slovensku: Objavila sa polárna žiara. Môže byť viditeľná aj túto noc

27.02.2023 o 07:00 - Veronika Salayová

Uplynulá noc z nedele na pondelok priniesla na naše územie vzácny fenomén − polárnu žiaru. Tento úkaz je v našich končinách pomerne vzácny. Ak ste ju v uplynulú noc nevideli, nezúfajte. Pri troche šťastia ju môžete vidieť aj túto noc z pondelka na utorok, kedy budú podmienky pre pozorovanie ešte priaznivejšie.

Vzácny fenomén na Slovensku: Objavila sa polárna žiara. Môže byť viditeľná aj túto noc
Polárna žiara v nedeľu z Washingtonu. Foto: Spaceweather

V aktívnej oblasti 3229 na Slnku došlo v piatok k silnej slnečnej erupcii, ktorá vychrlila prúd nabitých častíc smerom k našej planéte, tzv. výron koronálnej hmoty. Hneď na to v sobotu došlo na Slnku k ďalšej erupcii, ktorá bola silnejšia než tá piatková.

Počas nedele prúd nabitých častíc zasiahol magnetosféru Zeme a vyvolal geomagnetickú búrku triedy G2, čo je mierna geomagnetická búrka.

V dôsledku tejto slnečnej búrky bola na Slovensku v nočných hodinách okolo 23.00 hod. pozorovaná polárna žiara v ružovo-červených tónoch. Polárnu žiaru pozorovali aj v Poľsku, Česku, Belgicku, Nemecku či na severe Maďarska. 

Polárna žiara viditeľná v noci z nedele na pondelok v Maďarsku. Foto: Idókép
Polárna žiara viditeľná v noci z nedele na pondelok v Maďarsku. Foto: Idókép

Polárna žiara nebola viditeľná iba v Európe, ale aj v mnohých častiach USA, dokonca aj v stredných zemepisných šírkach, kde to, rovnako ako u nás, nie je veľmi bežné.

Vhodné podmienky pre pozorovanie

No sobotňajšia slnečná erupcia chystá pre nás ďalšiu geomagnetickú búrku, ktorá podľa prognóz dosiahne silu až G3, čo je silná geomagnetická búrka. Rýchlosť slnečného vetra dosiahne približne 600 km/s.

Slnečná erupcia tejto kategórie môžu ovplyvniť všetky satelitné technológie, rádiovú komunikáciu, elektrické rozvodné siete či navigačné signály, pričom môžu narušiť ich správne fungovanie na dlhší čas. Ak preto dôjde k výpadkom signálu, bude to pravdepodobne z tejto príčiny.

Geomagnetická búrka okrem výpadkov satelitného signálu opäť prinesie polárnu žiaru, ktorá môžu byť viditeľná aj zo Slovenska. Polárnu žiaru bude možné pozorovať už túto noc z pondelka na utorok, a to od západu slnka až do 3.00 hod. 

Zároveň by noc mala byť na väčšine nášho územia bezoblačná, čiže na pozorovanie polárnej žiary sú v celku dobré podmienky. Mesiac je dnes v prvej fáze, čiže svojím jasom bude narúšať pozorovanie polárnej žiary iba mierne. 

Ak sa vám podarí polárnu žiaru v noci zachytiť, budeme vďační za zaslanie vašich fotografií. 

 

Reklama MediaAd