Vznikla nezvyčajná tropická búrka. Je len tretia od roku 2015

Vznikla nezvyčajná tropická búrka. Je len tretia od roku 2015
Veronika Sádovská

V južnej časti Atlantiku vznikla tropická búrka, ktorá je v tomto regióne veľkou raritou. Je len tretia od roku 2015.

Tropické búrky sa zriedka tvoria v južnom Atlantickom oceáne. No v polovici februára tohto roku v tejto oblasti vznikla tropická búrka Akará. Ide iba o tretiu takúto búrku zaznamenaná v regióne od roku 2015.

Satelit NASA Aqua zachytil tento obrázok tropickej búrky Akará okolo 14:20 miestneho času (17:20 svetového času) 19. februára, keď bola juhovýchodne od São Paula.

Tropická búrka nad južným Atlantikom
Tropická búrka nad južným Atlantikom, NASA

Očakáva sa, že Akará zostane ďaleko od pobrežia a nebude mať veľký vplyv na pevninu, okrem vysokého príboja pozdĺž pobrežia južne od Rio de Janeira. Predpovede ukazujú, že búrka slabne a smeruje na juh nad chladnejšie vody.

 

Tropické búrky sú tu raritou

Prečo sa v tejto oblasti netvoria búrky? Podľa meteorológov z Yale Climate Connections bol strih vetra často príliš vysoký na tvorbu búrok a východné vlny zo severnej Afriky, ktoré vytvárajú cyklóny a hurikány v Atlantiku, nie sú pravidelným javom južne od rovníka.

Až do začiatku 21. storočia boli tropické cyklóny v južnom Atlantiku nezdokumentované. Od roku 2015 boli v povodí zaznamenané ďalšie tri tropické búrky: tropická búrka Iba v roku 2019, tropická búrka 01Q v roku 2021 a teraz Akará v roku 2024.

 

V roku 2004 sa v tejto oblasti vytvoril vzácny tropický cyklón, ktorý sa nakoniec dostal na pevninu v južnom brazílskom štáte Santa Catarina. Národné centrum pre hurikány v Miami odhadlo, že búrka bola hurikán I. kategórie (pomenovaný Catarina ), čo z nej urobilo prvý hurikán v južnom Atlantiku v satelitnom zázname.

 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky
12 °C / -3 °C
Jela
Zajtra
Občasný dážď
13 °C / -4 °C
Marcel
Nedeľa
Prehánky
13 °C / -4 °C
Ervín
Pondelok
Prehánky
13 °C / -3 °C
Slavomír
Utorok
Prehánky
12 °C / -3 °C
Vojtech
Streda
Občasný dážď
13 °C / -2 °C
Juraj
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd