Webbov teleskop objavil svoju prvú exoplanétu. Vedci ju označujú za „dvojča“ našej Zeme

13.01.2023 o 18:01 - Dominik Cenkner

Vesmírny teleskop Jamesa Webba objavil svoju prvú exoplanétu, teda planétu obiehajúcu okolo inej hviezdy ako Slnko. Vzdialený svet je takmer rovnako veľký ako Zem. Spolu s informáciami o tejto exoplanéte zverejnila Európska vesmírna agentúra (ESA) aj nový obrázok hviezdokopy NGC 346, jednej z najdynamickejších oblastí zrodu hviezd v blízkych galaxiách.

Webbov teleskop objavil svoju prvú exoplanétu. Vedci ju označujú za „dvojča“ našej Zeme
Umelecké stvárnenie exoplanéty LHS 475 b, zdroj: ESA

Objavená exoplanéta, oficiálne označená ako LHS 475 b, je z hľadiska rozmerov prakticky dvojčaťom našej planéty – dosahuje 99 percent priemeru Zeme. Je ale o niekoľko sto stupňov teplejšia, pretože je k svojej hviezde oveľa bližšie ako ktorákoľvek planéta Slnečnej sústavy k Slnku.

Svoju hviezdu obehne za dva dni. Červený trpaslík, okolo ktorého rotuje, má na druhej strane oproti našej hviezde polovičnú teplotu.

Planéta sa nachádza v súhvezdí Oktant, zhruba 41 svetelných rokov od našej planéty. Aj napriek tejto vzdialenosti sa vedci pomocou teleskopu pokúsili zistiť zloženie atmosféry, zatiaľ však nevedia, či vôbec nejaká atmosféra planétu obklopuje.

Niektoré typy atmosfér ale môžu vylúčiť, napríklad hustú atmosféru s prevahou metánu, podobnú ako má Saturnov mesiac Titán. Dúfajú, že im odpovede prinesú nové merania, ktoré plánujú vykonať pri ďalších pozorovaniach tento rok v lete.

„Webb nás stále viac približuje k novému poznaniu svetov podobných Zemi mimo Slnečnej sústavy, a to je jeho misia ešte len na začiatku,“ uviedol Mark Clampin, šéf astrofyzikálneho oddelenia v ústredí Amerického úradu pre letectvo a vesmír (NASA) vo Washingtone.

Nový obrázok hviezdokopy

Hviezdokopa, ktorá sa na snímke Webbovho teleskopu javí ako ružovo-červený mrak na trblietajúcej sa čierni vesmíru, sa nachádza v Malom Magellanovom oblaku. Ide o trpasličiu galaxiu v blízkosti našej Mliečnej dráhy.

Astronómovia túto oblasť skúmali, pretože podmienky v NGC 346 sa podobajú tým, ktoré vo vesmíre vládli pred viac ako desiatimi miliardami rokov.

Hviezdokopa NGC 346, zdroj: ESA
Hviezdokopa NGC 346, zdroj: ESA

Teleskop Jamesa Webba pozoruje vesmír zo vzdialenosti 1,5 milióna kilometrov od Zeme od vlaňajšieho januára. Zariadenie, doteraz najvýkonnejšie svojho druhu, v hodnote desiatich miliárd dolárov je projektom NASA, ESA a kanadskej vesmírnej agentúry CSA.