Z Česka sa rúti na Slovensko po búrkach povodňová vlna

Z Česka sa rúti na Slovensko po búrkach povodňová vlna
Peter Minárik

Na naše územie sa zo susedného Česka ženie povodňová vlna po rieke Morava. Dôvodom sú veľmi silné búrky, ktoré sa v uplynulých dňoch vyskytovali nad územím Česka, kde prívalové povodne spôsobili mnoho komplikácii.

V uplynulých dňoch sa v susednom Česku vyskytlo niekoľko vĺn búrok, pričom tá najintenzívnejšia zasiahla Moravu počas nedele.

Na studenom fronte sa tvorili veľmi intenzívne búrky, ktoré prinášali na Moravu plošné výdatné zrážky.

Počas nedele spadlo pri búrkach a dažďoch na Morave od 30 až do 50 mm zrážok, no predovšetkým v strednej časti Moravy spadlo lokálne až okolo 80-90 mm zrážok.

zrážky za 24 hodín k pondelku 12:00
zrážky za 24 hodín k pondelku 12:00, zdroj: ČHMÚ

Povodie Moravy je už po niekoľkých dňoch búrok nasýtené, a tak sa tieto ďalšie zrážky prejavujú pomerne rýchlo na povodiach riek.

 

Morava dosahuje 2. povodňový stupeň

Búrky spôsobili v susednom Česku mnoho problémov. Hneď niekoľko obcí bojovalo s prívalovými zrážkami. Zrážky už stiekli priamo do rieky Morava a tá dosiahla dnes v Česku hneď na niekoľkých profiloch úroveň 1. povodňového stupňa.

Povodňová vlna z Česka sa už začína prejavovať aj na našom úseku Moravy. Rieka Morava v Kopčanoch dosiahla pred polnocou úroveň 2. povodňového stupňa.

rieka Morava v Kopčanoch dosiahla 2. SPA
rieka Morava v Kopčanoch dosiahla 2. SPA, zdroj: SHMÚ

Hladina rieky sa pohybuje nad 350 cm, čo je zhruba o 2,8 metra viac ako je priemerná výška. 

 

Hladina Moravy začína aktuálne prudko stúpať na celom profilu rieky u nás, no povodňová vlna sa bude rozplývať.

Na ďalších staniciach sa očakáva dosiahnutie 1. povodňového stupňa a už v oblasti Záhorskej Vsi by sa povodňová vlna mala rozplynuť natoľko, že hladina Moravy neprekročí na nižších profiloch úroveň 1. SPA.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
31 °C / 15 °C
Kamila
Zajtra
Jasno
33 °C / 15 °C
Dušana
Sobota
Polooblačno
30 °C / 14 °C
Iľja
Nedeľa
Jasno
31 °C / 12 °C
Daniel
Pondelok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Magdaléna
Utorok
Búrky
29 °C / 11 °C
Oľga
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd