Z Fukušimy už vypúšťajú rádioaktívnu vodu. Čína je pobúrená a odkázala, že oceán nie je stoka

25.08.2023 o 07:00 - Veronika Salayová

Obavy mnohých sa naplnili. Z Fukušimy už vypúšťajú rádioaktívnu vodu do Tichého oceána. Čína je pobúrená a reagovala tým, že zakázala dovoz morských plodov z Japonska. 

Z Fukušimy už vypúšťajú rádioaktívnu vodu. Čína je pobúrená a odkázala, že oceán nie je stoka
Vypúšťanie kontaminovanej vody do oceána sa už začalo. Foto: CNN

Japonsko už začalo vypúšťať rádioaktívnu vodu do Tichého oceána. Ich dlhoročný plán sa tak začal napĺňať, a to aj napriek kritike z viacerých strán.

Vypustenie kontaminovanej vody spoločnosťou Tokyo Electric Power Co. (TEPCO) bolo v pláne od roku 2018, no opakovane sa odkladalo, až kým začiatkom júla tohto roku napokon nedostalo súhlas od Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu. Odborníci napokon s týmto krokom súhlasili s tým, že dopady na životné prostredie budú po tomto kroku zanedbateľné.

Hlavným problémom v kontaminovanej vode vo Fukušime je rakovinotvorná látka trícium, ktorá vzbudzuje obavy. Túto rádioaktívnu látku totiž nejde z vyčistenej vody nijako odstrániť. Dá sa iba zriediť v dostatočnom pomere, aby jej účinky boli minimálne. 

Keď sa táto odpadová voda teda vypustí do Tichého oceána, bude silne zriedená čistou vodou, takže bude obsahovať len veľmi nízke koncentrácie rádioaktívneho materiálu, ubezpečujú odborníci. 

Čína sa búri

Čína vo štvrtok oznámila, že oceán nie je stoka a na margo tohto vyhlásenia zakázala dovoz všetkých morských plodov z Japonska, informuje CNN. Čína tak prestane dovážať všetky morské produkty pochádzajúce z Japonska – čo znamená, že zákaz sa bude týkať okrem morských plodov aj morskej soli a morských rias.

Cieľom tohto kroku bolo zabrániť „riziku rádioaktívnej kontaminácie bezpečnosti potravín spôsobenému vypúšťaním kontaminovanej vody z jadrovej elektrárne Fukušima“ a chrániť zdravie čínskych spotrebiteľov, uviedlo colné oddelenie vo svojom vyhlásení.

Japonsko však trvá na svojom, že vypúšťanie upravenej vody je bezpečné a že naliehavo potrebuje uvoľnenie priestorov v poškodenej jadrovej elektrárni.

Vodu budú vypúšťať nepretržite

Spoločnosť TEPCO uviedla, že od piatka plánuje nepretržite vypúšťať 456 metrov kubických vyčistených odpadových vôd počas 24 hodín a celkovo 7 800 metrov kubických počas 17 dní.

Spoločnosť ďalej uviedla, že prevádzka bude okamžite pozastavená v prípade zistenia akýchkoľvek abnormalít a následne sa vykoná vyšetrovanie.

Kontroverzné reakcie

Zatiaľ čo niektoré vlády vyjadrili podporu Japonsku, iné sú ostro proti vypúšťaniu odpadových vôd, pričom mnohí spotrebitelia v Ázii hromadia soľ a morské plody v obavách z budúcej kontaminácie.

USA podporili Japonsko a Taiwan súhlasil s tým, že množstvo uvoľneného trícia by malo mať „minimálny“ vplyv.

Čína a tichomorské ostrovy sa však hlasne postavili proti a tvrdia, že vypustenie by mohlo mať široký regionálny a medzinárodný dosah a potenciálne ohroziť ľudské zdravie a morské prostredie.

Reklama MediaAd