Za jeden deň napršalo viac ako zvyčajne počas celého januára. Voda siahala až po strechy áut

Za jeden deň napršalo viac ako zvyčajne počas celého januára. Voda siahala až po strechy áut
Zuzana Macháčová

Najmenej 12 ľudí zomrelo v dôsledku rozsiahlych záplav. Voda na niektorých miestach stúpla až na 1,5 metra a siahala až po strechy áut. Došlo aj k zosuvom pôdy.

Výdatné zrážky v juhovýchodnom brazílskom štáte Rio de Janeiro viedli v nedeľu k bleskovým záplavám. Voda na jednej z hlavných ulíc v Rio de Janeiro siahala až po strechy áut. Došlo k mnohým zosuvom pôdy, informovala tlačová agentúra AFP.

Najnovšie údaje, ktoré v pondelok oznámili miestne úrady, ukazujú, že počet mŕtvych sa zvýšil na 12. Predtým bolo hlásených 7 mŕtvych.

Guvernér štátu Claudio Castro oznámil nový počet obetí na tlačovej konferencii a vyjadril solidaritu s rodinami tých, ktorí prišli o život. Castro už skôr na webovej stránke X oznámil, že prioritou úradov je pomôcť rodinám obetí. 

Obyvatelia sa plavili na surfov a člnoch

V Rio de Janeiro uzavreli niekoľko staníc metra a zrušili niekoľko autobusových spojov. V niektorých oblastiach najznámejšieho brazílskeho mesta napršalo za jeden deň viac ako zvyčajne počas celého januára.

Hasičský zbor od nedele zintenzívnil záchranné akcie v celom štáte Rio de Janeiro. Ako vysvetlil veliteľ hasičov Anderson Mariano, „musíme vykonať veľa operácií, ale mnohí ľudia nechcú opustiť svoje domovy zo strachu, že opustia všetko, čo majú.“

Zdroj: PAP/EPA/ANDRE COELHO
Zdroj: PAP/EPA/ANDRE COELHO

Obyvatelia používali rafty, člny a surfy, aby prešli cez zatopené oblasti a snažili sa zachrániť, čo sa dalo. Voda na niektorých miestach stúpla až na 1,5 metra.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky
15 °C / -4 °C
Ervín
Zajtra
Prehánky
13 °C / -2 °C
Slavomír
Utorok
Zamračené
15 °C / -1 °C
Vojtech
Streda
Dážď
10 °C / 2 °C
Juraj
Štvrtok
Prehánky
12 °C / 0 °C
Marek
Piatok
Občasný dážď
17 °C / -1 °C
Jaroslava
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd