Začiatkom týždňa nás čaká mierne ochladenie. Od stredy bude cez +20 °C

Ľubomír Franko

Začiatkom nasledujúceho týždňa dorazí na naše územie od severu chladnejší vzduch. Ten ale dlho nezotrvá a už v závere týždňa očakávame teploty cez +20 °C.

Počasie na Slovensku cez víkend ovplyvňuje tlaková výš so stredom nad alpskou oblasťou. Po jej okraji k nám od severozápadu prúdi o niečo chladnejší vzduch.

Napriek slnečnému počasiu sú tak stále teploty pod +20 °C a držia sa asi 3 až 5 °C pod dlhodobým priemerom.

Zmena by mala nastať v noci z nedele na pondelok, keď by mal nad naše územie od severu doraziť studený front. Ten nás síce zasiahne len okrajom, no teploty opäť mierne poklesnú. 

Očakávané denné maximá v nedeľu, zdroj: Meteologix
Očakávané denné maximá v nedeľu, zdroj: Meteologix

Zatiaľčo v nedeľu by mali denné maximá dosiahnuť podobne ako v sobotu, od +10 °C na severe po +17 °C na juhu Slovenska, v pondelok by sa malo ochladiť.

Maximálne denné teploty v pondelok by mali dosiahnuť od +5 do +12 °C, pričom najteplejšie by malo byť na juhozápade Slovenska.

Očakávané denné maximá v pondelok, zdroj: Meteologix
Očakávané denné maximá v pondelok, zdroj: Meteologix

V závere týždňa sa postupne oteplí

V oblasti Biskajského zálivu sa bude v priebehu víkendu prehlbovať tlaková níž. Tá sa bude postupne presúvať nad Pyrenejský polostrov, kde prinesie výraznejšie oteplenie, zrážky, ale aj saharský prach.

V priebehu prvej polovice nasledujúceho týždňa sa bude teplejší a vlhký vzduch presúvať cez oblasť juhozápadnej Európy postupne do oblasti strednej Európy. 

Na naše územie by malo oteplenie doraziť v stredu a vo štvrtok, kedy by mali denné maximá v najteplejších lokalitách vyskočiť opäť až na +20 °C, ojedinele aj viac.

Očakávané denné maximá vo štvrtok, zdroj: Meteologix
Očakávané denné maximá vo štvrtok, zdroj: Meteologix

Okrem oteplenia nás čakajú aj početné zrážky

S narastajúcimi teplotami dorazia aj početnejšie zrážky. Tie by sa mali vyskytovať už od piatku, prevažne vo forme občasného dažďa.

Zatiaľ nie je isté, či budú zrážky aj výdatné, no nie je vylúčený ani scenár trvalejšieho dažďa, ktorý by mohol zasiahnuť veľkú časť územia Slovenska.

S menším počtom zrážok a vyššími teplotami tak treba počítať len v stredu a vo štvrtok. Ďalší víkend by mal byť zrážkovo nadpriemerný a teplotne prevažne normálový na dané ročné obdobie.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
31 °C / 15 °C
Kamila
Zajtra
Jasno
33 °C / 15 °C
Dušana
Sobota
Polooblačno
30 °C / 14 °C
Iľja
Nedeľa
Jasno
31 °C / 12 °C
Daniel
Pondelok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Magdaléna
Utorok
Búrky
29 °C / 11 °C
Oľga
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd