Začiatok týždňa prinesie slnečné lúče, ale aj intenzívne búrky. Kde sa vyskytnú?

29.05.2023 o 07:10 - Zuzana Macháčová

Máme za sebou veľmi teplý a pokojný víkend. Nový týždeň odštartujeme taktiež slnečným počasím, no opäť sa vrátia búrky. 

Začiatok týždňa prinesie slnečné lúče, ale aj intenzívne búrky. Kde sa vyskytnú?
Zdroj: Pixabay

O nedeľné priaznivé májové počasie sa postarala tlaková výš, ktorej okraj k nám zasahoval až z oblasti východného Atlantiku. Vyšší tlak sa ťahal cez Severné more až na Pobaltie. Pod jej vplyvom zostaneme aj dnes. 

Začiatok nového týždňa prinesie ešte vyššie teploty, ktoré vystúpia na +24 °C až +29 °C. Len na severe bude čerstvejšie, tam budú maximálne denné teploty dosahovať len +23 °C. 

Dnes dorazia aj búrky

Po pokojnom víkende už dnes musíme rátať aj so zrážkovou činnosťou, a to najmä v horských oblastiach Slovenska. Tam sa môžu vyskytnúť lokálne prehánky alebo búrky. 

Už okolo poludnia sa bude vytvárať kopovitá oblačnosť, z ktorej sa popoludní budú tvoriť búrky. Búrky môžu byť aj intenzívnejšie a spadnúť pri nich môže až okolo 15 mm zrážok. Vietor bude fúkať len slabo, miestami od severu rýchlosťou do 25 km/h. 

Z rána treba jazdiť na cestách opatrne pre ostré vychádzajúce slnko a lokálny výskyt hmiel.

V roku 2005 bolo 29. mája naozaj horúco. V Moravskom Svätom Jáne namerali tropických +34,2 °C. Horúco však bolo aj v roku 1969, kedy v tento deň namerali v Bratislave +32,1 °C. Dnešné teploty vystúpia maximálne do +29 °C. 

Počasie na pondelok

Na západnom Slovensku sa ďalší pracovný týždeň začne malou, len prechodne zväčšenou oblačnosťou, a najmä tam, kde nie sú vylúčené zrážky, sa oteplí sa na +25 °C až +28 °C.  

Na strednom Slovensku bude spočiatku len malá oblačnosť, neskôr sa začne tvoriť kopovitá oblačnosť, z ktorej najmä v horských oblastiach zaprší alebo sa vyskytnú búrky. Teplota vystúpi od +23 °C do +28 °C. 

Aj na východe Slovenska začne nový týždeň podobným počasím. Z rána bude len malá oblačnosť, neskôr miestami zväčšená. Najmä v horských oblastiach sa ojedinele vyskytnú prehánky alebo búrky. Denná teplota vystúpi na +21 °C až +27 °C. 

V horských oblastiach sa začne deň polojasným až oblačným počasím. Miestami treba rátať s prehánkami, ojedinele aj s búrkami. Vo výške 1 500  m sa bude teplota pohybovať okolo +13 °C. Ak vás zaujíma další vývoj počasia na nasledujúce dni, tak si pozrite našu dennú predpoveď. 

Reklama MediaAd