Záhradkári pozor, nasledujúca noc prinesie prízemné mrazy. Kde sa vyskytnú?

03.06.2023 o 17:18 - Dominik Cenkner

Vo štvrtok prvého júna nám začalo meteorologické leto. A aj keď sme sa už dočkali prvej tohtoročnej „tridsiatky“, nočné teploty letné určite nebudú. Pripraviť sa treba na prízemné mrazy.

Záhradkári pozor, nasledujúca noc prinesie prízemné mrazy. Kde sa vyskytnú?
Ilustračné foto, zdroj: Daniela Pitoňáková

Len dnes dopoludnia sme vás informovali o tom, že na Slovensku sme prvýkrát v tomto roku prekonali teplotu +30 °C. Stalo sa tak včera, v piatok 2. júna. 

Cez našu oblasť síce postupoval studený front od severu až severozápadu, predsa len sa pred ním stihlo otepliť a teploty stúpali až na +29 °C. Na stanici Ožďany, v okrese Rimavská Sobota, bolo ešte o niečo teplejšie. 

Teplota tam po 13. hodine vystúpila na +30,1 °C. Hovoriť tak môžeme o tropickom dni. 

zdroj: shmu.sk
zdroj: shmu.sk

Cez deň leto, v noci zima

Za spomínaným studeným frontom sa v našej oblasti rýchlo rozšírila tlaková výš. Po jej okraji k nám od severu až severovýchodu prúdi chladnejší a suchší vzduch. 

Cítime to aj na teplotách. Tie sú oproti piatku aj o 5 °C nižšie. 

Po 16. hodine bolo najteplejšie v Žiari nad Hronom. Teplomer tam ukazoval +24,1 °C.

Pozor na prízemné mrazy

Je dôležité podotknúť, že aj keď sa ochladilo, denné teploty sa pohybujú na úrovni dlhodobého priemeru. Vplyvom suchého vzduchu sa však výraznejšie ochladí počas noci. 

Teploty v noci zo soboty na nedeľu poklesnú až k 0 °C. Vyskytnúť sa môže aj slabý mráz, resp. prízemný mráz. 

Vyskytnúť sa môže na väčšine územia stredného a z časti aj východného Slovenska. Teplomer môže nadránom ukazovať až do -3 °C.

zdroj: imeteo.sk
zdroj: imeteo.sk

Aj keď to môže niekoho prekvapiť, očakávaný prízemný mráz nie je v tomto ročnom období a v danej lokalite zriedkavý. Záhradkárom a pestovateľom však môže poškodiť úrodu.

Dobrou správou je, že v nedeľu sa očakáva pribúdanie oblakov. Nočné teploty tak už k nule najbližšie dni klesať nebudú, naopak, postupne sa oteplí a nočné minimá sa budú pohybovať okolo +10 °C.

zdroj: imeteo.sk
zdroj: imeteo.sk
Reklama MediaAd